Bill Gates ma dla ludzi ważne ostrzeżenie. To nieuniknione, temu się nie da zapobiec

Od 18 do 20 lutego trwała Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium, w której uczestniczył założyciel Microsoftu miliarder Bill Gates. W rozmowie z Telewizją CNBC był pytany o opinię na temat końca pandemii.

Biznesmen powiedział, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 znacząco słabnie i możemy już mówić o końcu pandemii. Niestety jak się wyraził „zawdzięczamy to wirusowi, a nie sobie”, ponieważ ogromna część populacji musiała zakażenie przechorować.

– Wirus „wykonał lepszą robotę w dotarciu do światowej populacji niż my dzięki szczepionkom”. – powiedział

Wyraził rozczarowanie faktem, że wobec narzędzi jakimi dysponujemy zaledwie 55,4 proc. światowej populacji przyjęło pełną dawkę szczepień. Jedną dawkę przyjęło 62,8 proc., a trzecią zaledwie 16,2 proc.

Złe wieści od Billa Gatesa

Niestety przedsiębiorca ma dla nas kolejne złe wieści. A mianowicie dotknie nas kolejna pandemia wywołana tym razem innym patogenem niż obecna. Według niego to po prostu nieuniknione wobec zmian cywilizacyjnych takich jak zwiększona migracja, zmiana klimatu czy urbanizacja. To wszystko pozwala chorobotwórczym patogenom w rozprzestrzenianiu się na gatunki bardziej wrażliwe.

Bill Gates uważa jednak, że mamy narzędzia i doświadczenie by z kolejną pandemią łatwiej sobie poradzić. Ma nadzieję, że postęp medycyny i doświadczenie sprawi, że tworzenie szczepionek, dystrybucja i przeprowadzanie szczepień podczas kolejnej epidemii zostaną lepiej zorganizowane. Wobec czego działania interwencyjne zostaną wdrożone szybciej i sprawniej.

Słowa Bila Gatesa trzeba brać pod uwagę, ponieważ już 2015 roku ostrzegał przed globalną pandemią, z którą w najbliższych latach mieliśmy mieć do czynienia. Wtedy jednak jego słów nikt nie potraktował poważnie.

Tym razem nie tylko mówi, ale też działa.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów przekazała 300 mln dolarów na rzecz Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), która pomogła w stworzeniu programu Covax, mającego na celu dostarczanie szczepionek do krajów o niskich i średnich dochodach.

Celem organizacji jest zebranie 3,5 mld dolarów, potrzebnych na to by w razie globalnego kryzysu pandemicznego skrócić czas potrzebny na opracowanie szczepionki. Ten czas miałby wynosić 100 dni.

„W kolejnej dekadzie powinniśmy być zdolni do stworzenia szczepionek nowej generacji, które będą zdolne do eliminowania całych grup wirusów”– dodał Gates.

To ma nas uchronić przed skutkami jakich doświadczyliśmy w czasie trwania obecnej pandemii i zapobiec wielu ludzkim tragediom.

Źródło: CNBC, o2.pl Miniatura wpisu: Sam Churchill (CC BY 2.0) flickr.com