Czy zawsze masz ochotę na coś słodkiego? Zobacz jaka choroba zachęca Cię do jedzenia słodyczy?

Czy zawsze masz ochotę na coś słodkiego? Czy poranek nie był udany, jeśli nie zjadłeś słodkiej bułki i nie wypiłeś filiżanki kawy? Czasami ochota na zjedzenie czegoś słodkiego pojawia się, gdy chcemy sprawić sobie przyjemność, ale czasami takie preferencje smakowe wskazują na obecność chorób.

Dlaczego tak bardzo ciągnie Cię do słodyczy? Dlaczego tak trudno zapanować nad apetytem na słodycze i jakie choroby świadczą o nadmiernym pragnieniu węglowodanów.

Co zrobić, jeśli masz ochotę na coś słodkiego na śniadanie, lunch i kolację

Śniadanie powinno być zawsze pożywne, aby organizm napełnił się energią. Najlepszą opcją jest śniadanie białkowe. W takim przypadku uda się ugasić uczucie głodu i naładować organizm energią. Nie będą potrzebne szkodliwe przekąski w postaci produktów węglowodanowych. Jeśli chcąc schudnąć, stosujesz radykalną dietę, organizm może po prostu zaaranżować „strajk” i „zażądać” słodyczy.

Przed obiadem poziom energii spada i często myślimy, że fajnie byłoby napić się kawy z ciastkiem. Jednak tak naprawdę picie kawy w porze lunchu może powodować senność. Kawa z cukrem plus ciastko to bomba cukrowa. Podniesie poziom glukozy, potem opadnie ona gwałtownie, powodując znużenie.

Dlatego lepiej zastąpić kawę herbatą ziołową i zrezygnować ze słodyczy. Jeśli zamiast cukru dodasz do kawy lub herbaty słodzik, nie rozwiąże to problemu, ponieważ w tym przypadku organizm nie otrzyma wystarczającej ilości glukozy, a Ty nadal będziesz odczuwać chęć na słodkie.

Popołudniowe spacery na świeżym powietrzu również przydadzą się, redukują poziom stresu i pomagają przywrócić energię. Pamiętaj, że pod wpływem stresu organizm zużywa dwa razy więcej energii, dlatego staraj się nie denerwować, aby zmalała ochota na słodycze.

Wieczór to idealny czas na regenerację, jednak większość z nas po powrocie z pracy od razu przystępuje do wykonywania obowiązków domowych. W międzyczasie zajada się ciastkiem lub kawałkiem ciasta, chcąc choć trochę się zrelaksować. W rezultacie nastrój wzrasta, ale stres zostaje. Jeśli będziesz to robić codziennie, ilość spożywanego cukru wzrośnie, a Twoje zdrowie się pogorszy.

Wyjście: poświęć przynajmniej kilka minut na odpoczynek, medytację, wykonanie ćwiczeń oddechowych lub po prostu posiedzieć w ciszy. Jeśli nawet po obfitym obiedzie masz ochotę na coś słodkiego, być może jest to kwestia przyzwyczajenia lub niezadowolenia z dnia. W tym przypadku radzimy umyć zęby, pozwoli to psychicznie przygotować się na nocny odpoczynek.

Choroby, w których pojawia się apetyt na słodycze

1. Osteochondroza

Kiedy tętnice, transportujące krew do mózgu, są zatkane, mózg nie otrzymuje glukozy i dlatego sygnalizuje organizmowi, że potrzebne są szybkie węglowodany.

2. Problemy z przewodem pokarmowym

Zwiększona kwasowość, zaparcia, dysbakterioza i inne zakłócają proces przyswajania minerałów i aminokwasów, dlatego pojawia się chęć zjedzenia czegoś słodkiego.

3. Choroba wątroby

Jeśli dana osoba cierpiała na wirusowe zapalenie wątroby typu A, zawsze będzie chciała słodyczy. Kiedy śledziona cierpi na stan zapalny, „potrzebuje” węglowodanów.

4. Cukrzyca

W przypadku cukrzycy typu 1 człowiek zawsze ma ochotę na coś słodkiego, ponieważ organizm nie wytwarza takiej ilości insuliny, jaka jest niezbędna do wchłaniania glukozy.

5. Alkoholizm 

Aby strawić nawet niewielką dawkę alkoholu, organizm potrzebuje glukozy, a można ją pozyskać, jedząc słodkie pokarmy.

Nie zapominaj, że ochota na słodycze może wynikać z braku silnej woli. Jednak zanim spróbujesz zmienić nawyk, warto zwrócić uwagę na swój stan zdrowia i upewnić się, że łaknienie na słodkie nie ma źródła w jakimś schorzeniu.