Negative human emotions, reactions and feelings. Isolated shot of moody displeased angry little girl crossing arms on her chest, pouting lips, having offended facial expression, being capricious

Dlaczego powinnaś się cieszyć, że masz uparte dziecko? Może stać się bogatsze i bardziej skuteczne niż inne dzieci w przyszłości

Często dochodzisz do granicy cierpliwości wobec malucha, gdy narzuca ci własną wolę i nie robi tego, co mu każesz?

Wiemy, że jest ci ciężko, ale zachęcamy by nie próbować go zmieniać, skłaniać by zrezygnowało z uporu, który cię wyprowadza przez większość czasu z równowagi.

Często nic nie jest w stanie zmusić dziecka do zjedzenia warzyw lub szybszego ubierania się, gdy się spieszysz. Jest uparte i tyle! Jednak upór niekoniecznie jest wadą, a może nawet stać się zaletą, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie badania.

TIME opublikował wyniki badania, które w całości można znaleźć na PsycNET, które zachęca rodziców, by pozwalali swoim dzieciom być upartymi i nie próbowali zmieniać tej cechy u swoich pociech. W trwającym aż cztery dekady badaniu naukowcy wykazali, że uparte dzieci stają się ambitnymi dorosłymi i udaje im się osiągnąć w życiu więcej niż innym.

Opublikowane w Journal of Developmental Psychology badanie przeprowadzono na 700 wybranych losowo 12-letnich dzieciach, które były obserwowane przez czterdzieści lat do 52 roku życia. Ci, którzy byli uparciuchami w dzieciństwie, okazali się być bardziej ambitnymi dorosłymi i osiągnęli wyższe stanowiska i zarobki niż ci, którzy byli posłuszni jako dzieci.

Uparte dzieci osiągają swoje cele, gdy osiągną dorosłość

Niektóre z cech analizowanych w badaniu to brak cierpliwości, łamanie zasad i nieposłuszeństwo. Uparte dzieci bardziej zdecydowanie podążają za swoim celem i stają się bardziej zdeterminowane do osiągania go.

Jeśli Twój maluch nie boi się łamać zasad, może to być dla niego dobre w przyszłości.

Eksperci uważają, że posiadanie upartego dziecka może być wielką zaletą. Kiedy upierają się, by dostać to, czego chcą, sprawia, że nic nie może im przeszkodzić w spełnieniu ich marzeń, że łatwiej radzą sobie z problemami, które napotykają niż osoby bierne i uległe. Kiedy się nie poddają, tak naprawdę cokolwiek robią, znajdują rozwiązania i odpowiedzi szybciej i skuteczniej niż bierne dzieci.

Wiemy, dla rodziców wyczerpujące są niekończące się dyskusje z dziećmi, które nie chcą robić tego, co im się każe, ale może będzie dla nich pocieszeniem świadomość, że ich potomstwo stanie się dorosłym z dużo większymi szansami na sukces niż inni.

Źródło: psycnet.apa.org, time.com, Miniatura wpisu: freepik.com