Dlaczego powinnaś się cieszyć, że masz uparte dziecko? Może stać się bogatsze i bardziej skuteczne niż inne dzieci w przyszłości

Często dochodzisz do granicy cierpliwości wobec malucha, gdy narzuca ci własną wolę i nie robi tego, co mu każesz?

Wiemy, że jest ci ciężko, ale zachęcamy by nie próbować go zmieniać, skłaniać by zrezygnowało z uporu, który cię wyprowadza przez większość czasu z równowagi.

Często nic nie jest w stanie zmusić dziecka do zjedzenia warzyw lub szybszego ubierania się, gdy się spieszysz. Jest uparte i tyle! Jednak upór niekoniecznie jest wadą, a może nawet stać się zaletą, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnie badania.

TIME opublikował wyniki badania, które w całości można znaleźć na PsycNET, które zachęca rodziców, by pozwalali swoim dzieciom być upartymi i nie próbowali zmieniać tej cechy u swoich pociech. W trwającym aż cztery dekady badaniu naukowcy wykazali, że uparte dzieci stają się ambitnymi dorosłymi i udaje im się osiągnąć w życiu więcej niż innym.

Opublikowane w Journal of Developmental Psychology badanie przeprowadzono na 700 wybranych losowo 12-letnich dzieciach, które były obserwowane przez czterdzieści lat do 52 roku życia. Ci, którzy byli uparciuchami w dzieciństwie, okazali się być bardziej ambitnymi dorosłymi i osiągnęli wyższe stanowiska i zarobki niż ci, którzy byli posłuszni jako dzieci.

Uparte dzieci osiągają swoje cele, gdy osiągną dorosłość

Niektóre z cech analizowanych w badaniu to brak cierpliwości, łamanie zasad i nieposłuszeństwo. Uparte dzieci bardziej zdecydowanie podążają za swoim celem i stają się bardziej zdeterminowane do osiągania go.

Jeśli Twój maluch nie boi się łamać zasad, może to być dla niego dobre w przyszłości.

Eksperci uważają, że posiadanie upartego dziecka może być wielką zaletą. Kiedy upierają się, by dostać to, czego chcą, sprawia, że nic nie może im przeszkodzić w spełnieniu ich marzeń, że łatwiej radzą sobie z problemami, które napotykają niż osoby bierne i uległe. Kiedy się nie poddają, tak naprawdę cokolwiek robią, znajdują rozwiązania i odpowiedzi szybciej i skuteczniej niż bierne dzieci.

Wiemy, dla rodziców wyczerpujące są niekończące się dyskusje z dziećmi, które nie chcą robić tego, co im się każe, ale może będzie dla nich pocieszeniem świadomość, że ich potomstwo stanie się dorosłym z dużo większymi szansami na sukces niż inni.

Źródło: psycnet.apa.org, time.com, Miniatura wpisu: freepik.com