Polska ma najgorszą jakość powietrza w Unii Europejskiej i ci dwaj byli górnicy chcieli coś zrobić, aby uwidocznić problem. Ich wynalazek wykrywa i ostrzega przed zanieczyszczonym powietrzem.
W Polsce wciąż 80% energii pochodzi ze spalania węgla. W wielu miastach widać ciemne powietrze wiszące nad budynkami. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Problem nie dotyczy tylko nielicznych regionów naszego kraju.
Dwóch górników z Jastrzębia-Zdroju zdało sobie sprawę z wagi tego problemu i chciało zrobić coś, aby przyczynić się do poważniejszego potraktowania problemu.
Michał Kaczorek i Michał Szyszkowski górnicy na co dzień zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej po godzinach pracy zaprojektowali i zbudowali ławki wyposażone w czujnik do pomiaru cząsteczek pyłów zawieszonych PM10. Zgodnie z wykrytym stopniem zanieczyszczeń ławka zmienia kolor, świecąc się na zielono przez żółty do czerwonego.
Pierwsza taka ławka stanęła już w Jastrzębiu-Zdroju. Oprócz wykrywania smogu posiada także funkcję wifi i ładowania telefonu.
„Wiemy jak wielkim problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie jest smog.
Doskonale zdajemy sobie sprawę że aby skutecznie przeciwdziałać konieczne są rozwiązania systemowe wdrażane przez państwa. To wymaga jednak czasu. Nie wiemy dokładnie ile, może dekady, ale my już teraz zaczynamy budować świadomość, to jest nasz sposób.
Dajemy ludziom wiedzę w sposób namacalny bez użycia dodatkowych mediów bez potrzeby sięgania po telefon i uruchamiania aplikacji.
Może ktoś powie, że to niewiele, ale dla naszych dzieci, bliskich i wszystkich których ten problem dotyczy na początek to wystarczy.” – mówi Michał Kaczorek.
Panowie nie spoczywają na laurach, skonstruowali także prototyp ławki przeznaczonej do wnętrz, która oprócz poprzednich funkcji została także wyposażona w wysoko wydajny oczyszczacz powietrza.
Ławka może oczyścić 860 metrów sześciennych powietrza na godzinę, co odpowiada ilości powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Funkcja jest jest aktywowana natychmiast, gdy ławka zaświeci się na czerwono.
Konstruktorzy mają nadzieję, że ławki staną we wszystkich miastach Polski, w tym na lotniskach, biurach, szpitalach i szkołach.