Nie choruje się z powodu chłodnej pogody.
Wręcz przeciwnie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu jesienią i zimą daje dzieciom szereg korzyści, zarówno pod względem
zdrowia, jak i możliwości rozwoju psychofizycznego.
Nie ma znaczenia, czy jest lato czy zima: jeśli dziecko nie jest chore, nie powinno ono spędzać całego dnia w domu!
To jest niewskazane „ani pod względem zdrowia, ani pod względem ogólnych potrzeb dziecka”.
Plener i zdrowie.
„RODZICE CZĘSTO MYŚLĄ, ŻE GDY TEMPERATURA SPADA I SŁOŃCE CHOWA SIĘ W CHMURACH, LEPIEJ DLA DZIECI BĘDZIE JEŚLI ZOSTANĄ W DOMU, ALE TAK NIE JEST!” – MÓWI MONICA CASTAGNETI, PSYCHOLOG I TRENER W „TRIESTE HEALTH CENTRE” WE WŁOSZECH.
„ŁATWO UWIERZYLISMY W GROŹNY MIT” – MÓWI PEDIATRA LAURA REALLY. E EFEKCIE I MY I NASZE DZIECI SPĘDZAMY CHŁODNE MIESIĄCE W MURACH”.
„W ogrzewanych budynkach, takich jak przedszkola i szkoły, wirusy i bakterie namnażają się, a kolektywność zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa z jednego dziecka na drugie”.
Na zewnątrz jest im się rozprzestrzeniać znacznie trudniej, więc eksperci zalecają, by nawet w zimnych porach roku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym spędzały czas na świeżym powietrzu.
Witamina D
Działanie naturalnego światła słonecznego pomaga wchłaniać witaminę D w organizmie, co jest bardzo ważne, dzieci nabierają też odporności i trudniej ulegają infekcjom.
To prawda, że zimą światła słonecznego jest znacznie mniej, ale nawet odrobina witaminy D jest lepsza niż żadna.
Idealnym miejscem do zabawy na świeżym powietrzu jest park. Dzieci, które spędzają wolny czas na świeżym powietrzu, mają więcej ruchu, a z drugiej strony spędzają mniej czasu przed telewizorem i komputerem.
Dla rodziców, którzy uważają, że zanieczyszczone powietrze może zaszkodzić dziecku, pediatra ma również złe wieści: alergeny, wirusy i bakterie krążą znacznie łatwiej w pomieszczeniach.
Ruch
Ponadto gry na świeżym powietrzu wspierają rozwój psychomotoryczny. Dziecko wcale nie musi zakładać wszystkich ubrań z szafy.
Powinno nosić wygodne ubranie w kilku warstwach, aby mogło się ubrać lub rozebrać w zależności od potrzeby.
Wiemy bardzo dobrze, że dzieci uwielbiają skakać w kałużach i szaleć w śniegu.
Co więcej, jak dziecko może nauczyć się kontrolować ciepło, jeśli nie czuje zimna, wiatru ani wody?
Eksperci namawiają rodziców do zachęcania dziecka do wychodzenia na zewnątrz w chłodną pogodę. Dzisiejsze dzieci cierpią na skrajny deficyt przebywania na powietrzu. Są przewożone w samochodach i tak odbierane ze szkłół i przedszkoli. Po powrocie spędzają całe dnie w domu. Przez to ich organizmy są znacznie słabsze, a dzieci bardziej chorowite.
Czy zgadzasz się z tym artykułem?
Zostaw swój komentarz