Pod pozorem „leczenia” uzależnień zadawali ludziom ból. Pacjenci tej kliniki przeżyli horror.

31- letnia fotografka Paola Peredes, udała się do zakładu, w którym mężczyźni i kobiety przebywali z powodu swojej odmiennej orientacji seksualnej.

Osoby  przebywające w klinice poddawano nieludzkim warunkom życia i pracy; niektóre z kobiet,  donoszą, że stawały się  nawet ofiarami „naprawczego gwałtu”!

Wiele klinik działa pod pretekstem ośrodków naprawczych,  pomagających wyjść z nałogu narkotyków i alkoholu.

Peredes, która sama jest lesbijką , czuła się w obowiązku wykonania serii zdjęć i opublikowania tego czego się dowiedziała.

Po wizycie w klinikach i rozmowie z byłymi pacjentami,  fotografka postanowiła,  że  ten cały horror, którego  tam doświadczyła i to czego się dowiedziała od innych powinno ujrzeć światło dzienne.

W klinikach 31- letnia artystka odkryła niezliczone okropności, w tym głodzenie,  wymuszoną modlitwę, a nawet gwałt, który miał naprawić „złą” orientację seksualną.

Wiele takich miejsc istnieje, nie tylko w Ekwadorze, ale gdzie indziej w Ameryce Południowej, Europie i poza jej granicami. Działają pod pozorem, terapii dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu, podczas gdy w rzeczywistości służą znacznie bardziej przerażającym celom.

Fotograf Paola Peredes w ostatnim cyklu odtwarza na zdjęciach warunki, jakie zastała w ekwadorskich klinikach dla homoseksualistów.
Mroczny sekret: w tych klinikach pacjenci często są morzeni głodem, zmuszani do modlitwy, a nawet gwałtów,  zarówno mężczyźni  jak i kobiety
Peredes, udała się do jednej z klinik, jako tajny pacjentem, pozorując się na potencjalnego pacjenta, rozmawiała także z byłymi pacjentów ich  doświadczeniach w klinikach

Kobieta  po raz pierwszy dowiedziała się o klinice w 2013 r.  od przyjaciela. Gdy Peredes zaczęła coraz bardziej poznawać swoją seksualność, czuła się zmuszona do stworzenia serii zdjęć opartych na  doświadczeniach z ośrodka.

„Myśl, że mogę być zamknięta w jednej z tych klinik, od lat pozostaje w mojej  pamięci” – powiedziała w Huck Magazine –  wiedziałam, że muszę coś z tym zrobić.

Przed odwiedzeniem jednej z klinik, Peredes powiedziała, że ​​przez kilka miesięcy wykonywała badania i przeprowadzała wywiady z byłymi pacjentami.

Aby znaleźć się w  klinice zwerbowała do pomocy swoich rodziców.

Chociaż akceptują seksualność swojej córki w prawdziwym życiu, Peredes musiała udawać, że jest inaczej, aby stać się potencjalnym pacjentem ośrodka.  Dziewczyna towarzyszyła rodzicom podczas wycieczki, wewnątrz swojej koszuli miała mikrofon.

To mogłam być ja:  Peredes czuła się zmuszona do stworzenia serii zdjęć po wyobrażeniu sobie, jak mogło wyglądać jej życie, gdyby jej rodzina nie akceptowała homoseksualizmu
W roli głównej: nie chcąc narażać przyjaciół na nieprzyjemności,  Peredes zdecydowała, że  to ona będzie na zdjęciach
Cierpienie: Oprócz doświadczania notorycznych upokorzeń, pacjenci w tych klinikach są również bici.

Peredes powiedziała, że  jej ​​wizyta w klinice była trudna: „Szczerze mówiąc, byłam przerażona: strasznie się pociłam i trzęsłam się ze strachu”

Faktycznie zdjęcia były równie wyczerpujące, Peredes nie chciała angażować przyjaciół lub byłych pacjentów  do zdjęć.  Sama stała się główną bohaterką „leczenia”.

Zastraszanie, zarówno emocjonalne jak i fizyczne, jest użyte by trzymać w ryzach pacjentów.  Pacjent może opuścić klinikę kiedy personel przychodni będzie uważał go za  'wyleczonego’ z homoseksualizmu.

„Prawdziwa” kobieta: kobiety zmuszone są do noszenia makijażu, spódnic  i wysokich  obcasów w celu „sfeminizowania”
Pod kontrolą: Pacjenci w klinikach są dokładnie monitorowani przez personel, to on decyduje tym, czy ktoś jest „wyleczony” wystarczająco, aby zostać zwolnionym.
Kilka minut spokoju: pacjenci są pod stałym nadzorem- otrzymują zaledwie siedem minut samotności na codzienny prysznic.
Wiele klinik skupia ogromną rolę na religii, pacjenci zmuszani są do codziennej kontemplacji  wiary

Peredes powiedziała, że ​​rozpoczęła projekt, aby doprowadzić do zamknięcia kliniki, ale teraz widzi, że to było  „całkowicie naiwne podejście”.

„Po szeroko zakrojonych badaniach i wywiadach z działaczami, organizacjami i prawnikami, przekonałam się, że zamknięcie tych miejsc jest prawie niemożliwe”, powiedziała dla  Huck- „Działają jak mafia: gigantyczna sieć i dużo korupcji.

Jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, jest uświadamianie ludzi; Nauczanie akceptacji i tolerancji. I jedyną rzeczą, jaką mogę zrobić  poprze moje obrazy, jest  kształtowanie świadomości. Przykra jest dla mnie myśl, że to nie wystarczy.

Od 1997 r. Homoseksualizm był w Ekwadorze legalny. Niemniej jednak w tym kraju istnieje 200 takich klinik. Wiele wskazuje, że głęboka religijność jest przyczyną silnie anty-homoseksualnej postawy obecnej w społeczeństwie i rządzie Ekwadoru. Jednak  wielu aktywistów nadal pracuje nad zamknięciem kliniki.

Walka: obowiązkowe ćwiczenia występują w ramach codziennego systemu działań
Wmuszanie jedzenia: gdy pacjenci odmawiają jedzenia w formie protestu, zostają zmuszeni do wypicia mikstury, którą uważa się za kawę- jest to mieszanka wody toaletowej i chloru
Szorowanie toalety gołymi rękami to jedno z najczęstszych zadań pacjenta
Zagrożenia i zastraszanie: w tych klinikach nie ma żadnych nadużyć
Nieszczęsna ironia: pomimo faktu, że homoseksualizm był legalny w Ekwadorze od 1997 r. prawdopodobnie ponad 200 takich klinik nadal działa
Wielu uważa, że ​​silnie religijna kultura krajów, takich jak Ekwador, pozwala tej klinice kontynuować swoje działania
Źródło: dailymail.co.uk