Jak pozbyć się gołębi z balkonu, czy działki? Oto skuteczne sposoby, które nie zrobią im krzywdy

Budzą skojarzenia z religią, tradycją lub jako symbol pokoju.

Gołębie są naszym towarzyszem od tysiącleci. Miłośnicy hodują je, kochają i cenią. Ale wielu także przeszkadzają, ponieważ łatwo się rozmnażają, brudzą i hałasują. Niestety przenoszą groźne choroby, a w ich odchodach jest dużo insektów i larw.

Jeśli upatrzą sobie jakieś miejsce tak bardzo się do niego przywiązują, że nawet przeganiane ciągle wracają.

Jeśli zdarzyło Wam się, że na waszym balkonie złożyły jaja i wychowały młode, to dla nich zawsze będzie on już domem, do którego będą chciały wracać.

Jak więc poradzić sobie z nimi tak by nie wyrządzić im krzywdy? Oto 9 sprawdzonych sposobów na odstraszenie gołębi:

Nie dokarmiać

Jeśli mieszkasz w bloku, w którym ludzie wyrzucają chleb lub resztki jedzenia na trawnik pod balkonami, raczej trudno będzie Wam pozbyć się gołębi. Dla nich stwarzacie środowisko idealne. Na balkonach schronienie, a na trawnikach pożywienie.

Zlikwidować gniazdo

Gołębie zakładają gniazda zwykle zanim zaczynasz korzystać z balkonu, czyli pod koniec zimy i wczesną wiosną. Dlatego często zanim zdążysz się zorientować znajdujesz złożone jaja. Wtedy masz poważny problem, ponieważ gołębie są pod ochroną gatunkową. Trzeba więc pilnować by usunąć gniazda zanim złożą jaja.

Siatki ochronne

Na zimę zamontuj siatkę, która uniemożliwi budowanie gniazda na Twoim balkonie. Jest to sposób na balkon, na którym da się ją zamontować szczelnie. Jeśli znajdą szczelinę to ją wykorzystają by znaleźć się na Twoim balkonie.

Czystość na balkonie

Gołębie preferują miejsca zagracone i brudne. Na Twój balkon najpierw przybędą w poszukiwaniu resztek jedzenia i zakamarków do bezpiecznego schronienia i zaadaptowania go na gniazdo.

Odstraszanie zapachem

Odstraszacz na czujnik ruchu może je skutecznie wystraszać. Gołębie nie lubią zapachu naftaliny. Kilka kulek wystarczy, by omijały Twój balkon z daleka.

W marketach budowlanych można też kupić sztuczne ptaki, które w naturze stanowią zagrożenie dla gołębi jak jastrzębie, orły czy węże.

Hałas i wibracje

Kolorowe i hałaśliwe wiatraczki skutecznie je odstraszą. Wiele osób wiesza także tasiemki lub reklamówki, ale nie wyglądają one estetycznie.

Kolce

Można na barierkach naklejać plastikowe lub metalowe kolce, ptak nie usiądzie na balustradzie, czy parapecie, ale niestety nie zagwarantują one, że ptaki nie uwiją gniazda na balkonie.

Ultradźwięki

Można kupić urządzenia,które emitują ultradźwięki. Człowiek ich nie słyszy, ale dla ptaków (w tym gołębi) i gryzoni są bardzo uciążliwe, niestety także dla zwierząt domowych.

Macie swoje wypróbowane sposoby?