Kiedy pandemia zakończy się we Włoszech? Eksperci obliczyli pierwszy dzień bez infekcji

Kiedy epidemia koronawirusa zakończy się we Włoszech? To pytanie zadaje sobie cała Europa, bo w dużej mierze scenariusz włoski może powtórzyć się w innych krajach europejskich.

Odpowiedzi szukał dziennik Corriere della Sera na podstawie szacunków włoskich analityków.

Eksperci prognozują dzień, w którym nie będzie nowych zakażeń

Według ich szacunków, które zależą od zachowania Włochów, pandemia koronawirusa we Włoszech może zakończyć się między 5 a 16 maja.

„Jest to dzień po wysiłkach całego 60 milionowego kraju: dzień „0”, gdy nie zostanie zarejestrowana żadna nowa zakażona osoba”, pisze corriere.it,

W różnych regionach Włoch dzień „0” może nastąpić od połowy pierwszego tygodnia maja do końca drugiego tygodnia miesiąca, odpowiednio między 5 a 16 maja 2020 roku.

Niektóre regiony mogą odnieść sukces wcześniej niż inne

Według cytowanego źródła niektóre regiony Włoch mogą być w stanie zakończyć epidemię szybciej niż inne. W regionie Trentino-Alto Adige epidemia może zakończyć się 6 kwietnia, w Basilicata 7 kwietnia, w Valle d’Aosta 8 kwietnia oraz w Apulii 9 kwietnia, zgodnie z danymi z tabeli przedstawionej przez Corriere.it

Szacunków dokonał Einaudi Institute for Economics and Finance (Eief), uniwersyteckie centrum badawcze wspierane przez Bank Włoch, całkowicie niezależny instytut badawczy.

Według tego badania istnieją regiony, w których epidemia może trwać dłużej, bardziej dotknięte obszary kraju, jak Veneto, gdzie epidemia może zakończyć się 14 kwietnia, Lacjum (16 kwietnia) Kalabria i Kampania jeszcze kilka dni, a nawet tygodni później.

Ostatnim regionem jest Toskania, gdzie koniec epidemii liczy się na 5 maja.

Tylko regiony Marche, Molise, Sardynia i Kampania pozostały poza prognozami. Te cztery regiony nie odwróciły jeszcze krzywej, która pozwala zobaczyć, kiedy nastąpi wygaszanie zakażeń. Eksperci są teraz szczególnie zaniepokojeni Kampanią. Nie tyle jeśli chodzi o liczbę zakażeń, ale dynamikę przyrostu: w ciągu ostatnich sześciu dni liczba przypadków wzrosła z 80 więcej do 189 więcej dziennie.

Ekspert WHO: epidemia powinna wkrótce wygasać we Włoszech

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia WHO powiedział w poniedziałek, że rygorystyczne środki zaradcze obowiązujące we Włoszech od dwóch tygodni powinny wkrótce doprowadzić do wygaszania epidemii koronawirusa, ale nadal należy zachować ostrożność.

„Naprawdę mamy nadzieję, że Włochy i Hiszpania są blisko (stabilizacji sytuacji), ale wirus sam nie zniknie. Będzie trzeba zneutralizować zagrożenie poprzez działania na rzecz zdrowia publicznego”– powiedział dr Mike Ryan na konferencji prasowej w Genewie.

Jeśli chodzi o Włochy „przypadki, które widzimy dzisiaj, odzwierciedlają zarażenie z ostatnich dwóch tygodni”, dodał przedstawiciel WHO, według Agerpres.

Liczba ofiar COVID-19 we Włoszech wzrosła o 760 w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając w sumie 13 915, podała dziś Agencja Ochrony Ludności, bilans jednodniowy, który nie potwierdza na razie tendencji spadkowej z ostatnich dni.

Natomiast liczba nowych przypadków infekcji wzrosła tylko o 4050, co oznacza najniższy wzrost w ciągu 24 godzin od 17 marca. Łączna liczba zarażonych wynosi 115 242 a 4053 osoby znajdują się na intensywnej terapii.

Źródło i fotografie: corriere.it, corriere mapa