Lekarz o Covidzie u młodych ludzi: Ciężkie formy są spowodowane przez burzę cząsteczek zapalnych

Wiek pacjentów z ciężkimi postaciami Covid ostatnio się obniżył i coraz więcej osób w wieku 35-40 lat cierpi na ciężkie i bardzo cieżkie postaci tej choroby.

Doktor Radu Tincu ze szpitala Floreasca mówi, że ciężkie formy u młodych ludzi są spowodowane przez burzę cząsteczek zapalnych.

Okres wakacyjny, powroty do szkół i zakładów pracy to czynniki sprzyjające infekcjom młodych, aktywnych ludzi. Niektórzy z nich mają nawet predyspozycje genetyczne do tworzenia poważniejszych postaci choroby – mówi ekspert.

„Niestety u młodych ludzi ciężkie formy są spowodowane burzą cząsteczek zapalnych. Wydaje się, że ta burza cytokin prozapalnych jest uwarunkowana w znacznej mierze, genetyką każdego z nas, więc nie można przewidzieć, u których ludzi rozwinie się intensywna i ciężka postać Covid 19, a u których nie ”- powiedział dr Radu Tincu, specjalista ATI – Toxicology of w szpitalu Floreasca.

Lekarz wyjaśnia mechanizm, za pomocą którego wirus niszczy cały organizm poprzez przesadną odpowiedź immunologiczną.

„Wszystkie narządy zostają dotknięte obecnością tych zapalnych cząsteczek i organizm wchodzi w błędne koło, w którym wirus jest tylko punktem wyjścia, następuje dosłownie eksplozja zapalnych cząsteczek, które doprowadzą organizm do wycieńczenia, wszystkie funkcje jego systemów zostają osłabione”, mówi specjalista ATI ze szpitala Floreasca.

W tym kontekście tym ważniejsze jest przestrzeganie dystansu i higieny. Epidemiolog Emilian Popovici mówi, że noszenie maski ochronnej ma podwójnie korzystny efekt.

„Badania wykazały, że maska może mieć podwójny korzystny wpływ, ponieważ nawet jeśli pewna ilość wirusa dostanie się do maski, może być ona niewielka, nieinfekcyjna, a kontakt z dawkami podzakaźnymi może generować odporność bez wywołania choroby. Nawet jeśli jednak dojdzie to infekcji, to ma znaczenie ilość cząsteczek wirusa, która dostaje się do organizmu. Im mniej cząsteczek tym łagodniejszy przebieg choroby i szybsze wyzdrowienie”- zauważa Prezes Towarzystwa Epidemiologicznego.

Źródło i Miniatura wpisu: fabricatinromania.info