Już wiemy, że aktualne restrykcje będą obowiązywały nadal.
W komunikacie zamieszczonym na portalu rządowym gov.pl pojawiła się informacja, że aktualne obostrzenia zostają przedłużone.
Do 18 kwietnia nadal zamknięte zostają galerie handlowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, hotele i inne obiekty noclegowe, baseny, boiska i siłownie.
Przedłużenie obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 18 kwietnia ⚠️
Czytaj więcej ➡️ https://t.co/XjbU7unuWX pic.twitter.com/UtHFjWrqGD
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 7, 2021
„Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 18 kwietnia
Handel – ograniczenia
• Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
• Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
• W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
• Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
• Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte
• Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
• Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
• Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
• Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
• Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.”
„Przedłużenie obostrzeń o kolejne dni, tygodnie jest bardzo złą informacją dla branży hotelarskiej. Zwłaszcza, że decyzje rządu o restrykcjach nie idą w parze z realizacją zapowiedzi dotyczących wsparcia finansowego dla zamkniętych przedsiębiorstw”
– przekazał sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński.
Wiele branż dotkliwie odczuwa zamknięcie. Szczególnie małe firmy o niewielkich obrotach zapewniających utrzymanie rodzin właścicieli i kilku pracowników.
„Zdecydowaliśmy o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, liczbie zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Rozumiemy zmęczenie obostrzeniami, ale pamiętajmy, że na szali leży ludzkie życie. Ono jest najważniejsze.” – mówi komunikat na rządowej stronie.
Czy wyjedziemy w tym roku na majówkę?
– Trzeba się liczyć, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.
– Jest jeszcze trochę czasu, myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji – powiedział minister. Dodał jednocześnie, że nie powinniśmy się spodziewać, że będziemy ja spędzać tak jak dwa lata temu, obostrzenia będą na pewno, a w kolejnych tygodniach dopiero dowiemy się jakie. – wyjaśniał minister.
Niedzielski: jeszcze w kwietniu możliwość powrotu do przedszkoli i do nauki w klasach I-III – co najmniej w trybie hybrydowym. (PAP) pic.twitter.com/JI4wGMHV7u
— PAP (@PAPinformacje) April 7, 2021