Po 7 dniach od kąpieli w basenie chłopiec umiera. Rodzice nie mogą uwierzyć w przyczynę.

Kąpiel w wodzie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Teraz w okresie letnim zdarza się duża ilość utonięć.

Jeśli jednak dziecko wraca po kąpieli do domu, rozmawia i zachowuje normalnie i nagle umiera a jego rodzice słyszą od lekarzy, że przyczyną śmierci było utonięcie, to przeżywają tym większy szok.

youtube

Tak było w przypadku 4-letniego Frankiego. Chłopiec bawił się w basenie pod pilnym okiem matki. Przez moment zachłysnął się wodą ale po odkaszlnięciu wody, która nalała mu się przez usta i nos, wrócił do zabawy. Normalnie mówił, bawił się i nic nie zaniepokoiło jego rodziców.

peopledotcom

Dopiero po kilku dniach stał się apatyczny, nie mógł oddychać, wydawał się zmęczony, męczył go kaszel. Jego rodzice zupełnie nie kojarzyli objawów z kąpielą w basenie. Podejrzewali, że to objawy infekcji.

Kiedy poczuł się słaby i poszedł położyć, obudził się nagle. Czuł się bardzo źle i płakał, że boli go w klatce piersiowej. Rodzice wezwali pogotowie, zabrano chłopca do szpitala, gdzie konieczna była reanimacja. Ale niestety się nie powiodła. Chłopiec zmarł a sekcja wykazała, że przyczyną było utonięcie.

peopledotcom

W płucach chłopca znajdowała się woda, a nawet niewielka jej ilość wystarczy, by doszło do tak zwanego suchego utonięcia. A wszystko zaczyna się od zachłyśnięcia wodą.

Najgorsze niestety jest to, że towarzyszą temu niecharakterystyczne objawy. Mogą być mylące i tylko duże wyczucie i kojarzenie faktów może uratować dziecko. Nawet kilka dni po zachłyśnięciu należy zwracać uwagę na zachowanie dziecka.

Jeśli wydaje się ono:

– senne, osowiałe, otumanione, i rozkojarzone
– z trudem łapie oddech
– ma kaszel
– odczuwa ból w klatce piersiowej
– mówi niewyraźnie

należy mieć na uwadze, że to może być następstwo zachłyśnięcia i należy bezwzględnie skonsultować je z lekarzem. To może uratować mu życie. Gdyby rodzice Frankiego o tym wiedzieli, chłopiec byłby dziś z nimi…

Pomóż upowszechniać tą wiedzę. Nie strach, który i tak stale towarzyszy rodzicom ale czujność i intuicja mogą mieć kluczowe znaczenie w skojarzeniu objawów, które towarzyszą dziecku z przyczyną zachłyśnięcia. I tylko świadomość pozwoli im zareagować na czas.

thesun.co.uk
Źródło: youtube/CBS News