Zaciekłe walki w strefie czarnobylskiej. Ukraińcy oddają życie, by tragedia z 1986r się nie powtórzyła

Prezydent Ukrainy poinformował na swoim profilu na Twitterze, że rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu.

Wojska ukraińskie uparcie bronią tzw. strefy czarnobylskiej, czyli rozległego obszaru, który został wysiedlony po katastrofie przemysłowej w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Jednak obok elektrowni jądrowej w Czarnobylu nadal znajdują się składowiska odpadów jądrowych.

– Nasi obrońcy oddają swoje życie, aby nie powtórzyła się tragedia z 1986 roku. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie. – napisał ukraiński prezydent.

– Gdyby w wyniku uderzeń artyleryjskich okupanta doszło do zniszczenia tych magazynów, radioaktywne wyziewy mogłyby objąć terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów Unii Europejskiej – napisał ukraiński parlamentarzysta Anton Gierasienko.

Miasto Czarnobyl jest oddalone o 130 kilometrów od stolicy Ukrainy i kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Białoruś zaprzecza, jakoby miała jakikolwiek związek ze „specjalną operacją wojskową w Donbasie”. W ten sposób agresorzy opisują inwazję militarną na Ukrainę.

Źródło: belsat.eu, twitter.com/ZelenskyyUa Miniatura wpisu: twitter.com/ZelenskyyUa