7 błędów rodziców, przez które dzieci przestają ich słuchać

Dzieci to nie tylko szczęście, ale także test cierpliwości dla rodziców. W pewnym momencie dziecko staje się nieposłuszne i nie działają żadne metody.

Niegrzeczne dziecko jest zwykle błędem rodzicielskim w wychowaniu.

Jak rodzice programują swoje dzieci, aby były nieposłuszne:

1. Zastraszanie

Straszenie „oddam cię tej Pani”, „oddam cię do sierocińca”, „nie będę Cię kochać”, nie prowadzą do niczego dobrego. Nie poprawią zachowania, co zagrożą poczuciu bezpieczeństwa dziecka. To pogorszy i tak już trudną sytuację. Dziecko będzie testować granice i nieustannie sprawdzać czy jest kochane. Tylko relacja zbudowana na zaufaniu pomoże ci osiągnąć rezultaty wychowawcze.

2. Brak uwagi

Praca lub zajęcia domowe zajmują cały czas, a dziecku często brakuje z Tobą kontaktu. Dzieci potrzebują uwagi, a najłatwiejszym sposobem na to by ją na sobie skupić jest złe zachowanie. Trzeba więcej komunikować się z dzieckiem, interesować się tym, czym żyje. Rób 10-minutowe przerwy w ciągu dnia i poświęcaj je dziecku. Pozytywnie wpłynie również wspólny weekend na łonie natury lub w innym interesującym dla dziecka miejscu.

3. Rozkazy

Jednym z głównych błędów jest komunikowanie się z dzieckiem poprzez polecenia. Oczywiście wywołuje to w potomku naturalny opór i próby obrony swojej wizji sytuacji. Daj dziecku wybór, każdy uczy się na swoich błędach. W ten sposób dziecko nauczy się ufać rodzicom, poczuje wsparcie i zrozumienie. To znacznie poprawi wasze relacje.

4. Nadmierna dbałość o młodsze dziecko

Kiedy w rodzinie pojawia się młodsze dziecko, w naturalny sposób zaczyna mu się poświęcać więcej uwagi. Starsze czuje się nieswojo, brakuje mu rodzicielskiej miłości i zaczyna zachowywać się w sposób nieprzyjemny dla wszystkich. Rodzic, który potrafi dać nie odczuć starszemu dziecku, że spadło na dalszy plan zyskuje nie tylko lepszą relację, ale także stwarza podwaliny pod głęboką więź między rodzeństwem.

5. Niezdrowa krytyka

Takie wypowiedzi rodziców jak „rysujesz jakieś bohomazy”, „bazgrzesz jak kura pazurem”, „nic nie potrafisz”, tworzą u małego dziecka kompleksy. Zaczyna się bać, że mu się znów nie uda, przestaje próbować się zamiast się czegoś nauczyć całkowicie traci wiarę w siebie.

6. Zły przykład

Złe słowa, czyny, pogardę dla innych dzieci wchłaniają jak gąbka. A potem zaczynają ćwiczyć na swoich rodzicach. Dlatego rodzice powinni pomyśleć, zanim użyją obraźliwych słów w stosunku do innych lub siebie nawzajem.

7. Przeniesienie emocji na dziecko

Jedno z rodziców miało zły dzień, więc odbijmy to sobie na dziecku. Nakrzyczmy o coś o co zwykle nie mamy pretensji, użyjmy za dużych słów, przestraszmy dziecko, które nie rozumie czym zawiniło. A potem, aby zadośćuczynić za winę, kupmy smakołyk lub zabawkę, albo pozwólmy na coś na co nie pozwalamy, by pozbyć się poczucia winy. Takie zachowanie bliskich traumatyzuje psychikę dziecka i uniemożliwia ukształtowanie się wyobrażenia o tym, co jest dobre, a co złe. To manipulacja. Nawet jeśli zdarzy się zareagować nieadekwatnie, należy dziecko przeprosić za to i wytłumaczyć mu, że nie było winne tej sytuacji. W przyszłości ono także będzie starało się zrozumieć jeśli popełni błąd i starać się to naprawić.

Drodzy rodzice, doceniajcie i zwracajcie większą uwagę na swoje dzieci, a one przysporzą Wam znacznie mniej zmartwień i problemów.

Źródło: vazhnoznat.com, Miniatura wpisu: freepik.com