Choć wiele razy słyszałeś, że podróżowanie samolotem jest najbardziej bezpiecznym środkiem transportu na świecie, to nie przynosi ci to żadnego uspokojenia. Pomimo pocieszających statystyk, nadal masz głęboki lęk związany z wejściem na pokład latającej maszyny.
W momencie, gdy znajdujesz się na pokładzie, wpadasz w panikę: twoje kolana drżą, czujesz nudności, oblewają cię zimne poty, a serce bije jak oszalałe.
Nie jesteś jedyną osobą, która doświadcza takich ataków paniki. Według różnych badań, około 30% podróżujących panicznie boi się latania, a prawie 50% osób odczuwa pewien stopień psychicznego lub fizycznego dyskomfortu. Nie poddawaj się, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc ci lepiej zrozumieć i przezwyciężyć ten lęk. Oto kilka z nich:
1. Poszerzaj swoją wiedzę
Często słyszymy, że wszystko zaczyna się w naszych głowach! Dla większości osób odczuwających lęk, ich podświadomość nie jest w stanie pogodzić się z tym, że ogromna metalowa konstrukcja może utrzymać się w powietrzu. Dlatego warto zwiększyć swoją wiedzę na temat zasad aerodynamiki, aby lepiej zrozumieć działanie tego zjawiska. To naprawdę pomaga!
2. Ćwiczenia oddechowe
Może to wydawać się dziwne lub niewiele znaczące, ale warto dać szansę technikom oddechowym. Gdy poczujesz, że panika zaczyna cię ogarniać, skup się na wykonywaniu ćwiczeń oddechowych, które pomogą zwolnić tętno i się uspokoić.
Oto kroki, które należy wykonać:
• wstrzymaj oddech na cztery sekundy, a następnie powoli wydychaj powietrze przez cztery sekundy
• zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś w bezpiecznym i relaksującym miejscu
• powtórz ten proces kilka razy, aż poczujesz, że odzyskujesz kontrolę, a twoje tętno się stabilizuje
Kolejne bardzo proste ćwiczenie do wykonania:
• unieś ramiona do uszu i przytrzymaj je przez 10 sekund, jednocześnie robiąc głęboki wdech
• podczas wydechu stopniowo rozluźnij ramiona i opuść. Po 5 powtórzeniach powinieneś poczuć się znacznie bardziej zrelaksowany. Pamiętaj również o delikatnym masowaniu brzucha ruchem okrężnym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), co może przynieść uczucie ukojenia i zmniejszyć niepokój.
3. Spróbuj rozproszyć swoją uwagę
Zamiast utrzymywać myśl wywołującą lęk, spróbuj zastosować sztuczkę polegającą na rozproszeniu uwagi.
Zaopatrz się w czasopismo, dobrą książkę lub tablet, na którym możesz obejrzeć swój ulubiony serial. Czy podróżujesz w towarzystwie? Wykorzystaj tę okazję, aby porozmawiać z tą osobą, ponieważ rozmowa pochłonie twoją uwagę, a czas na pewno minie szybciej. Jeśli podróżujesz sam/a o ile to możliwe, zdrzemnij się.
4. Unikaj negatywnych informacji
Przed podróżą zdecydowanie nie jest zalecane oglądanie filmów przedstawiających katastrofy lotnicze, ani przeglądanie przerażających treści w Internecie. Jeśli jesteś wrażliwy na ten temat, świadomie unikaj tego rodzaju informacji. Powtarzamy to (choć z pewnością już o tym wiesz!) – statystycznie rzecz biorąc, podróż samolotem jest 6000 razy bezpieczniejsza niż podróż samochodem, który jest najbardziej ryzykownym środkiem transportu.
Warto pamiętać, że przed każdym lotem samolot jest dokładnie sprawdzany i regularnie przechodzi gruntowny przegląd. Nie ma potrzeby trwania w negatywnych myślach, które tylko wzmagają panikę. Zachowaj spokój – jesteś w bezpiecznych rękach!
5. Wybierz nocny lot
Wielu ludzi, którzy odczuwają lęk przed podróżowaniem samolotem, preferuje loty odbywające się w nocy. Za oknami jest ciemno, na pokładzie panuje zazwyczaj spokój i cisza. Wózki na korytarzach nie kursują, ogłoszenia są ograniczone do minimum, światła są przygaszone, a większość pasażerów śpi. Taka atmosfera może pomóc złagodzić lęk podczas lotu.
6. Poinformuj załogę
Załoga na pokładzie jest od tego, żeby pasażerom podróż przebiegła jak najprzyjemniej. Wiedząc, że mierzysz się z silnym lekiem będą opiekuńczy, pomocni i wyrozumiali, a ty poczujesz się pewniej i bezpieczniej.
7. Wybierz miejsce przy przejściu
Niektóre osoby doświadczające silnego lęku w czasie lotu cierpią dodatkowo na lęk wysokości i/lub klaustrofobię. Wybierając miejsce przy przejściu będą czuć się lepiej nie widząc odległości w dół, czy chmur, które uświadamiają, że są na dużej wysokości. A także mniej odczuwać ciasnotę i uwięzienie. Poza tym z miejsca przy korytarzu łatwiej jest dotrzeć do toalety w przypadku nudności.
8. Przyjmuj suplementy
Za zgodą lekarza, jeśli uważasz to za konieczne, zawsze istnieje możliwość sięgnięcia po suplementy diety, które mogą pomóc w relaksacji. Ziołowe kapsułki czy herbatki relaksujące (korzeń kozłka lekarskiego, który jest naturalnym środkiem uspokajającym), magnez, którego niedobór nasila stres itp. Jednak należy pamiętać, że to przede wszystkim podejście psychologiczne jest kluczowe. Sam fakt, że masz pod ręką suplementy w razie nagłej potrzeby, może już sprawić, że będziesz czuć się pewniej.
W skrajnych wypadkach, gdy lęk jest bardzo silny, trzeba poszukać fachowej pomocy. Skuteczna może okazać się terapia, a być może także farmakologia.