Jak wygląda osoba, która nie dba o siebie

Mówią, że jeśli nie szanujesz siebie, to inni także nie będą Cię szanować.

Takie osoby są wykorzystywane i nawet nie dziękuje się im za przysługi.

W pracy są końmi roboczymi, które wykonują zadania swoich kolegów. W domu dźwigają cały ciężar codziennych obowiązków i trudności.

Dowiedz się, dlaczego miłość i szacunek należy odczuwać przede wszystkim do siebie.

Miłość i szacunek do siebie

Szanując drugiego człowieka liczymy się z nim, słuchamy jego opinii, cenimy jego czas i nigdy go nie obrażamy. Osoba dojrzała emocjonalnie ma szacunek do siebie. Poczucie własnej wartości, miłość i szacunek do siebie to podstawowe poczucie osoby dojrzałej i samodzielnej.

Niestety czasami tak łatwo dajemy je sobie odebrać.

Warto nauczyć się rozpoznawać w sobie osobę, która zaniża własną wartość i przestała siebie szanować.

Taka osoba oszczędza na sobie

Osoba, która nie szanuje siebie, odmawia sobie przyjemności. “Po co kupować nową bluzkę? Lepiej kupić coś dla dzieci. I tak wyglądam staro. Nie szkodzi, że od 5 lat chodzę w starych butach i płaszczu.” – to typowe myślenie osoby, która zapomniała, czym jest miłość i szacunek do siebie.

Poświęcenie to droga donikąd. Czyny, które wykonujesz codziennie dla dobra swoich dzieci i partnera, nie zostaną przez nikogo docenione. Dzieci zawsze będą uważały, że im się należy, albo nawet dostają za mało, a twój współmałżonek zawsze uzna potrzebę sprawienia sobie nowego telefonu i z podziwem zerknie na Twoją zadbaną koleżankę niż doceni ile poświęciłaś dla rodziny. Jeśli Tobie żal czasu i pieniędzy dla siebie to nie licz, że inni uznają, że Ci się to należy.

Nie umie odmawiać

To trudne, ale czasem trzeba powiedzieć stanowcze „nie”. Czasami poświęcamy naszą wygodę i idziemy na ustępstwa tylko dlatego, że odmowa jest dla nas trudna. Nie bój się obrazić drugiej osoby, wydawać się niemiłym i niegrzecznym. Wielu tylko czeka na moment, by wykorzystać słabość drugiej osoby do własnych, egoistycznych celów.

Nie kocha siebie i nie akceptuje swojego wyglądu

Osoba, która nie szanuje siebie, jest przyzwyczajona do szukania wad w swoim ciele. Nowa zmarszczka, rozstępy na udach i krzywy nos, których nie lubię od młodości! Możesz godzinami patrzeć w lustro i skrupulatnie wyszukiwać w sobie wad. Albo możesz zaakceptować i pokochać siebie – wyjątkową i piękną, cudownie nieidealną.

Nie wierzy w siebie

Kolejna oznaka osoby, która nie zna miłości i szacunku do siebie to brak wiary w siebie i swoje możliwości. Informacji o sobie szuka tylko w oczach innych. Od innych uzależnia zadowolenie ze swojego wyglądu, z pochwał czerpie krótkotrwałe zadowolenie z siebie. Krytyka miażdży nikłą wiarę w siebie. Nie wolno wiedzy o sobie czerpać z opinii innych, bo istnieje duże ryzyko, że staniesz się ofiarą czyjejś manipulacji.

Syndrom ofiary

Osoba, która nie szanuje siebie, jest gotowa znosić żale i zniewagi. Boleśnie odczuwa negatywne uwagi czy przykrości, ale zawsze je wybacza, z jakiegoś powodu myśląc, że na nie zasługuje. Nieszczęśliwi ludzie są przyzwyczajeni do tego stopnia do bycia ofiarami, że ktoś z zewnątrz może nawet pomyśleć, że podoba im się ta rola. Niestety, na każdą ofiarę przypada łowca, który prędzej czy później pociągnie za spust i zdobędzie pożądaną zdobycz.

Nie potrafi rozpoznać hipokryzji i pochlebstwa

“Moja droga, jakim wspaniałym szefem jesteś!” – komplementy napływają ze wszystkich stron, a szefowa wszystko odpuszcza, żeby nie zostać złą szefową”. Tylko te słowa są pochlebne, ale nieszczere. Osoba, która nie ma szacunku dla siebie, nie odróżni prawdziwych komplementów od manipulacyjnych pochlebstw.

Zapomina o własnych zainteresowaniach, pasjach i marzeniach

Pragnienia i potrzeby bliskich stawia zawsze ponad własne. Dzieciom nie smakuje przygotowany obiad? Nieważne, że już się nastałaś w kuchni, byłaś na zakupach i w pracy, przygotujesz im coś innego. Szef poprosił cię, żebyś w weekend przyszła do pracy, chociaż miałaś zupełnie inne plany? Cóż, plany można zmienić, a ty cenisz swoją pracę. Pamiętaj: nigdy nie stawiaj się na ostatnim miejscu. Nie zasługujesz na takie traktowanie.

Milczy, gdy jej praca nie jest traktowana poważnie

Pracujesz w domu, albo w niepełnym wymiarze godzin? Masz nienormowany czas pracy, pracujesz jako bloger lub ekspedientka w sklepie? Społeczeństwo nie jest jeszcze w pełni przyzwyczajone do tego, że praca w domu to także ciężka praca. Że praca w niepełnym wymiarze godzin może być naprawdę cięższa niż kogoś, kto cały dzień siedzi w biurze firmy. A freelancer to przecież zawsze ma czas, bo nie pracuje na etacie, a taki bloger to bardziej zabawa niż praca. Zawsze, gdy słyszysz takie umniejszające to co robisz opinie musisz zaprotestować, inaczej nie tylko nie będą cię traktować poważnie, co jeszcze mogą próbować umniejszyć twoją wartość.

Nie odpoczywa

Odpoczynek jest ważną częścią naszego życia. Wydajność, rozwój i spełnienie zależą bezpośrednio od jakości i czasu odpoczynku. Jeden deleguje obowiązki na innych, aby mieć czas na odpoczynek, a drugi jest przyzwyczajony do brania wszystkiego na siebie. „Ugotuję obiad, posprzątam mieszkanie, pomogę dzieciom w lekcjach, a wieczorem posiedzę nad projektem do pracy. To nic, że nie sypiam wystarczająco. Komu teraz jest łatwo?”- tak myśli osoba, która po prostu nie szanuje siebie. Z dnia na dzień stając się nieszczęśliwą cierpiętnicą, bo niestety nikt nie jest nadczłowiekiem o niewyczerpanych zasobach.

Czy rozpoznałeś siebie w którejkolwiek z powyższych sytuacji? Jeśli tak, nadszedł czas, aby wreszcie zrozumieć, że miłość i szacunek to uczucia, których nie powinieneś oczekiwać od innych. Pokaż innym, że znasz swoją wartość, a ich postawa wobec Ciebie zmieni się na lepsze.

Źródło: vazhnoznat.com, Miniatura wpisu: freepik.com