Kobieta po 40-tce potrzebuje witaminy B12 jak powietrza! 14 niepokojących oznak jej niedoboru

Fakt: 4% kobiet w wieku od 40 do 60 lat cierpi na poważny niedobór witaminy B12 i większość z nich ignoruje niepokojące objawy niedoboru.

Chcesz mieć piękne włosy, zdrową skórę i silny układ nerwowy? Przeczytaj ten artykuł.

Niedobór witaminy B12

Często w codziennym zgiełku nie słuchamy sygnałów naszego ciała, ignorując je lub zrzucając zmęczenie i bóle głowy na stres. Wiemy
jednak, że przyczyna złego samopoczucia kobiety w wieku 40 lat jest znacznie głębsza.

Powiemy Ci o 14 objawach wskazujących na niedobór witaminy B12 w kobiecym ciele. To może być bardzo niebezpieczne!

Niedokrwistość złośliwa:

Zawroty głowy i utrata koordynacji

U kobiet, które najczęściej zwracają się do neurologów skarżąc się na zawroty głowy, poziom witaminy B12 jest znacznie obniżony. A
ponieważ cyjanokobalamina wpływa na osłonkę mielinową nerwów, jej brak w organizmie grozi nieodwracalnym uszkodzeniem nerwów, którego następstwem są nie tylko częste zawroty głowy, ale także całkowita utrata koordynacji.

Problemy z paznokciami i niezdrowe włosy

Czy Twoje włosy straciły swój dawny blask, stały się kruche, cienkie, osłabione? Paznokcie łamliwe i rozwarstwione? Wszystko to świadczy o tym
brak Ci cennej witaminy B12.

Osłabienie mięśni

Niedobór cyjanokobalaminy, wpływając na układ nerwowy, powoduje nie tylko ogólne zmęczenie, ale także naprawdę osłabia mięśnie!

Duszność

Ten nieprzyjemny objaw jest jedną z konsekwencji niedokrwistości spowodowanej niedoborem witaminy B12. Niewystarczająca ilość hemoglobiny
komplikuje dostarczanie tlenu do tkanek, zmuszając w ten sposób płuca do pracy w celu zaspokojenia zapotrzebowania w tlen.

Problemy ze wzrokiem

W ciężkich przypadkach niedobpru witaminy B12 wpływa on na nerw wzrokowy i naczynia siatkówki, efekt podwójnego widzenia, rozmycia,
migające „muchy” przed oczami, a nawet chwilowa ślepota.

Ciągłe zmęczenie

Nie ma hemoglobiny – nie ma wystarczającej ilości tlenu. Brakuje tlenu – oto twoje ciągłe pragnienie snu. Z powodu braku cyjanokobalaminy
ciało kobiety wymaga czasem odpoczynku, nawet jeśli śpisz.

Bladość skóry

Aby pozbyć się irytujących cieni pod oczami i bladej skóry, zalecamy sprawdzenie ilości witaminy B12. Jej brak prowadzi do zakłócenia hematopoezy i niszczenia części krwinek, powodując uwolnienie bilirubinowego pigmentu żółciowego, który nadaje skórze matowy odcień.

Uczucie mrowienia i odrętwienia

Jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów neurologicznych niedokrwistości z niedoboru witaminy B12. Objawia się drętwieniem kończyn i mrowieniem. Aby uniknąć objawów, zaleca się przywrócenie prawidłowego poziomu witaminy B12.

Problemy z pamięcią

Nie pamiętasz imienia dawnych znajomych, zapominasz kluczy i portfela? Czas sprawdzić poziom witaminy B12!

Zmiana wyglądu języka

Czerwony lakierowany język jest objawem niedoboru witaminy B12. Z powodu niedoboru witaminy zmienia się struktura języka, staje się on jasnoczerwony, jakby lakierowany. Można też odczuwać nieprzyjemne pieczenie w języku i zniekształcone wrażenia smakowe.

Huśtawki nastroju

Brak witaminy B12 w ciele kobiety może zaostrzyć stan depresyjny, zwiększyć niepokój i nerwowość, a także powodować płaczliwość. A wszystko dlatego, że witamina ta bierze udział w produkcji hormonów szczęścia – serotoniny i dopaminy.

Zniekształcenie odczuć węchowych

Nagle zapach twoich ulubionych perfum nie wydaje się już tak magiczny, a dla odmiany zapach farby lub nafty wydaje się Ci się przyjemny.

Problemy z sercem

Naruszenie funkcji krwiotwórczej powoduje częstoskurcz, obniżenie ciśnienia krwi i wiele innych objawów, które powodują choroby układu sercowo-naczyniowego. To po prostu brak witaminy B12…

Wzrost temperatury ciała

W rzadkich przypadkach niedoborowi cyjanokobalaminy może towarzyszyć przejściowy wzrost temperatury ciała do wartości podgorączkowych.

Jeśli zauważysz przynajmniej niektóre z tych nieprzyjemnych objawów, zalecamy szybki kontakt z lekarzem. A do naturalnego uzupełnienia witaminy B12 w organizmie zjadaj wątrobę wołową, dorsza, halibuta, łososia, krewetki i tofu. Produkty te są bogate w witaminy i minerały, ale przede wszystkim w cyjanokobalaminę.

Nie zapomnij udostępnić tej ważnej informacji znajomym.

Źródło: Miniatura wpisu: WikiHow