Producenci samochodów ukryli w zagłówku narzędzie, które może uratować Ci życie

Najgorszą z możliwości w chwili nieszczęśliwego wypadku jest zachowanie świadomości przy jednoczesnym braku możliwości wydostania się z auta. Sytuacja, gdy samochód płonie albo tonie, a drzwi są zablokowane jest dodatkowo obciążona strachem, paniką i bardzo ograniczonym czasem na ratunek.

Waży się każda sekunda.

Poszukiwanie ostrych czy ciężkich przedmiotów w tej sytuacji nie wchodzi w grę. Nawet mając coś ciężkiego pod ręką w samochodzie może brakować miejsca do wzięcia odpowiedniego zamachu.

Trzeba więc wiedzieć i zapamiętać:

Zagłówek – to on może uratować nam życie.

Wiedząc, że trzeba sięgnąć od razu po to rozwiązanie oszczędzamy cenne sekundy.

Kształt i sposób montowania zagłówka nie jest przypadkowy. Producenci samochodów zdecydowali się na rozwiązanie, które umożliwi zarówno bezpieczeństwo w normalnych warunkach, jak i narzędzie ratujące życie, gdy przyjdzie nam się znaleźć w warunkach ekstremalnych.

Co należy zrobić?

via GIPHY

Wiedząc o tym, nie tracąc czasu, należy jak najszybciej wyjąć zagłówek z fotela. Jest utrzymywany nad oparciem za pomocą dwóch metalowych rurek i zatrzasku. Koniecznie powinieneś zapoznać się z systemem mocowania zagłówka w swoim aucie. Do wyjęcia go może być konieczne naciśnięcie i zwolnienie blokad, które w różnych markach i modelach mogą być inne.

Po wyjęciu zagłówka, końcówkę rurki należy wcisnąć pomiędzy szybę a uszczelkę i mocno odchylić. Powstanie naprężenie, które bez trudu rozbije hartowaną szybę. Szyba rozleci się na drobne kawałki.

Japończycy pokazali na filmie, jak należy to zrobić.

Zobaczcie: