Rząd zaostrza obostrzenia. W życie weszło właśnie nowe rozporządzenie

Na wojnę z tymi, którzy postanowili „oszukać system” poszedł rząd wprowadzając nowe rozporządzenie.

Mimo, że siłownie zamknięto dla zwyczajnych użytkowników już na jesieni, a baseny ostatnio, niewiele osób tak naprawdę musiało zrezygnować z tych form sportu i rekreacji.

Większość siłowni i prywatnych pływalni uprawiała proceder zapisywania swoich klientów do związków oraz klubów, co uprawniało ich do korzystania z obiektów. Kartami członkowskimi chwalili się nawet na swoich profilach w mediach społecznościowych, celebryci.

To się jednak zmieniło 2 kwietnia. Rząd postanowił ukrócić omijanie przepisów. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów doprecyzowuje kto dokładnie będzie mógł korzystać z zamkniętych miejsc treningowych.

– Wyłącznie członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich będą uprawnieni do korzystania z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness – podano w komunikacie.

– Wprowadzona zmiana pozwoli na bezpieczne prowadzenie treningów i utrzymanie cyklu treningowego reprezentantom Polski w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Przepis ma zagwarantować kadrowiczom, że przygotowania do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio będą przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Dzięki temu we wskazanych miejscach nie będą mogły przebywać osoby postronne – twierdzi Ministerstwo Kultury i Sportu.

Jednocześnie umieszczono pełną listę Polskich Związków Sportowych w sportach olimpijskich, których członkowie wciąż mogą korzystać z zamkniętych obiektów sportowych na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Rząd przedłuży lockdown po 9 kwietnia

To jednak nie ostatnie obostrzenia. Z nieoficjalnych źródeł jak podaje onet.pl, rząd przedłuży obecne pandemiczne obostrzenia po 9 kwietnia i utrzyma gospodarczy lockdown z pewnymi wyjątkami.

Mimo aktualnego spadku liczby zachorowań, nie należy spodziewać się trwałej tendencji. Wzrost może nastąpić po świętach.

Rząd przedłuży obecne pandemiczne obostrzenia po 9 kwietnia i utrzyma gospodarczy lockdown z pewnymi drobnymi wyjątkami. Nie planuje jednak wprowadzać zakazu przemieszczania i godziny policyjnej co rekomendował stojący na czele Rady Medycznej prof. Andrzej Horban.

Po 9 kwietnia najszybciej mogą zostać otwarte przedszkola i żłobki oraz do szkół mogą pójść uczniowie szkół podstawowych z klas 1-3.

Od soboty decyzją rządu do 9 kwietnia w całym kraju zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wprowadzono także nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. I te restrykcje pozostaną do bliżej nieokreślonej przyszłości, a luzowane będą proporcjonalnie do zmniejszania się liczby zachorowań.