Słowacja ma plan na pandemię. Przetestuje wszystkich swoich obywateli w 2 dni!

Premier Igor Matovič (OĽANO) poinformował, że na Słowacji przygotowywane są kompleksowe badania mieszkańców kraju w związku z chorobą COVID-19.

Rząd przygotowuje się do projektu od trzech tygodni.

Wielkie testowanie. Ile to będzie kosztowało?

Państwowa Administracja Rezerw Materiałowych (SŠHR) zawarła z trzema firmami umowy zakupu badań przesiewowych do diagnozy choroby COVID-19. Mają dostarczyć łącznie 13 mln sztuk testów PCR za łącznie 52,3 mln euro bez VAT. Wynika to z umów opublikowanych w Centralnym Rejestrze Umów.

Większość testów – dziesięć milionów – ma dostarczyć Eurolab Lambda, SŠHR zapłaci za nie 39,5 miliona euro bez VAT. Zgodnie z umową z SŠHR pierwsze, co najmniej 5,6 mln sztuk testów firma ma dostarczyć do 23 października.

Kolejne minimum 2,8 miliona sztuk do 30 października, a reszta do 6 listopada.

Testowanie Słowaków powinno przebiegać według tego samego systemu, co w wyborach. Punkty poboru próbek zostaną utworzone w około 5997 okręgach. W każdej będzie około siedmiu osób, policjanci, żołnierze, samorządowcy i ratownicy medyczni – wyjaśnił premier. Do punktu zbiórki należy przychodzić z dowodem osobistym. Mieszkańcy mieszkający poza miejscem stałego zamieszkania mogą przyjechać do najbliższego punktu zbiórki na badania, nie muszą jechać do miejsca zameldowania. Premier zaznaczył, że zostaną tam dopisani do list. Według Matovič ludzie powinni być testowani przez weekend góra dwa.

„Testowanie będzie bezpłatne” – dodał. Średnia cena od firmy, od której kupuje się najwięcej testów to 3,95 euro – powiedział premier.

Testy dobrowolne czy obowiązkowe?

Nie potrafił jednak powiedzieć, czy będzie obowiązkowe, czy dobrowolne. Matovič stwierdził, że według wstępnych opinii pediatrów dzieci poniżej dziesiątego roku życia nie będą musiały być badane.

Matovič nie chce doświadczyć sytuacji, w której powstaną szpitale polowe i zdecyduje, kto powinien, a kto nie powinien iść do szpitala. „Jeśli nam się to uda, możemy być wzorem do naśladowania dla całego świata”.

A co jeśli projekt się nie powiedzie?

Premier Igor Matovič obiecał dodać się do dymisji, jeśli zapowiadany plan kompleksowych badań populacji kraju w związku z nowym koronawirusem nie zostanie zrealizowany. Uważa to za jedyny sposób na zatrzymanie krzywej w sytuacji, gdy kluczowy partner koalicyjny publicznie kwestionuje ograniczenia. Po testach tylko zakażeni będą poddani obowiązkowej kwarantannie.

Kiedy wielkie testowanie?

Wielkie testowanie odbędzie się za dwa tygodnie. W najbliższy weekend (24-25 października) zostanie przeprowadzony projekt pilotażowy w regionach z największą liczbą zakażonych. Zostanie przeprowadzony w taki sam sposób, jak tydzień później, wielki test ogólnokrajowy. Premier ma nadzieję, że pozwoli on na wykrycie ewentualnych utrudnień i problemów, które uda się rozwiązać podczas przeprowadzania głównego projektu testowania.