Ups! Przepraszam. 5 sposobów na uwolnienie się od wzdęć i gazów

Wstrzymywanie nagromadzonych w jelitach gazów jest bardzo nieprzyjemne, a wręcz bolesne. W codziennych sytuacjach, gdy mamy problem ze wzdęciami i gazami nie możemy ich swobodnie uwalniać, gdyż jest to nie tylko nieeleganckie co nieprzyjemne dla innych.

Uwalnianym gazom towarzyszy na ogół przykry zapach, z powodu zaburzeń trawiennych, niewłaściwego składu mikrobioty, procesom fermentacyjnym itp.

Przeciętny człowiek uwalnia około 14 „pierdnięć” dziennie i nie jest to zjawisko chorobowe, jeśli pozbywa się ich swobodnie i nie towarzyszy im bardzo nieprzyjemny zapach.

Gorzej jednak gdy cierpimy na problemy trawienne i nagromadzonych gazów jest więcej niż zazwyczaj. Odczuwamy wzdęcia, ból, napięcie, a gazy wcale nie uwalniają się łatwo.

Gaz jest normalną częścią funkcji procesu trawienia i powstaje, gdy bakterie rozkładają pożywienie, które trawi się wolno. Na przykład węglowodany rozkładają się dłużej i często docierają do jelita grubego bez pełnego strawienia. W procesie fermentacji, powstają pęcherzyki powietrza i wydostają się na zewnątrz w postaci gazu.

Przyczyny wzdęć i zwiększonej ilości gazów

• nadmierne spożycie węglowodanów

• jedzenie w pośpiechu i podczas rozmowy. Połykanie powietrza podczas jedzenia sprawia, że dostaje się ono do przewodu pokarmowego. Nagromadzone powietrze może gromadzić się w jelitach i powodować wzdęcia lub skurcze żołądka

• nieprawidłowa mikrobiota jelitowa

• nietolerancje pokarmowe np. laktozy (cukier mleczny nie jest całkowicie wchłaniany, więc jest wykorzystywany przez bakterie do wytwarzania gazu)

• pokarmy ciężkostrawne

Sporadyczne dolegliwości nie wymagają interwencji i po kilku lub kilkunastu godzinach ustępują samoistnie. Niektórzy jednak cierpią na chroniczne wzdęcia i bez usunięcia przyczyny ich powstawania mogą jedynie zmniejszać swoje nasilenie, ale doskwierają niemal bez przerwy.

5 sposobów na uwolnienie się od wzdęć i gazów

Rozwiązanie problemu zależy od przyczyny, jednak bez konsekwencji można wypróbować poniższe sposoby.

Weź probiotyki

Pomogą jeśli źródłem problemu jest niewłaściwy skład mikrobioty jelitowej. Za dużo złych, a za mało dobrych korzystnych bakterii w jelitach. Probiotyki mogą pomóc zmniejszyć ilość gazów i złagodzić dyskomfort spowodowany ich nagromadzeniem.

Nie wszystkie probiotyki działają tak samo dla każdej osoby, a eksperci twierdzą, że trudno jest dokładnie określić, których należy użyć.

Ale badania wykazały, że szczep Bifidobacterium jest szczególnie skuteczny w usuwaniu nadmiaru gazów.

Ćwicz

Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają wzdęcia. Kiedy się ruszasz jelita są stymulowane do sprawniejszej pracy, treść krócej w nich zalega i mniej gazów się wytwarza.

Dwa najprostsze, a jednocześnie najbardziej skuteczne zalecenia ruchowe na wzdęcia:

1. leżąc na plecach rób rowerek

2. idź krótki spacer po jedzeniu

Ponadto:

• Niektóre pozycje jogi skutecznie pomagają pozbyć się wzdęć.

• Pozycja dziecka – polegająca na klękaniu na podłodze przed wyciągnięciem rąk do podłogi – przynosi ulgę.

• Skręt w pozycji siedzącej – który polega na siedzeniu ze skrzyżowanymi nogami i odwracaniu się w bok, a następnie w drugi.

Olejek miętowy

Niektóre dowody wskazują, że olejek miętowy może łagodzić zaparcia, wzdęcia i nadmiar gazów. Dzieje się tak, ponieważ mięta pieprzowa ma właściwości przeciwskurczowe – co powstrzymuje okrężnicę przed mimowolnymi skurczami mięśni.

Jedno z badań opublikowanych w 2014 r. wykazało, że pacjenci z po zastosowaniu olejku miętowego zauważyli dużą poprawę w zmniejszeniu bólu i dyskomfortu z powodu gazów i wzdęć.

Możesz kupić kapsułki, biorąc jedną godzinę przed jedzeniem – może to być napar z mięty, albo 1-2 krople olejku pod język, bądź dodanego do napoju, sałatki lub wody i wypite.

Ważne: Olejek do użytku wewnętrznego powinien być przeznaczony do stosowania doustnego, a informacja taka musi znajdować się na etykiecie!

Ciepło

Korzystanie z poduszki grzewczej może pomóc zwalczyć ból brzucha spowodowany przez gazy.

Jedno z badań wykazało, że użycie poduszki grzewczej o temperaturze 40°C na brzuchu może złagodzić ból w ciągu godziny. Ciało włącza receptory ciepła, co dezaktywuje receptory bólu.

Spróbuj antygazowe enzymy trawienne

Ten suplement diety może pomóc Twojemu organizmowi wydajniej trawić węglowodany, zmniejszając objawy gazów i wzdęć. Suplementy zawierające kompleksową mieszanka enzymów — ta formuła dostarcza szeroką gamę ważnych enzymów wspomagających trawienie tłuszczów, białek, węglowodanów, cukrów i błonnika. Dostępne sa w sklepach ze zdrową żywnością i aptekach.

Jeśli żadne z tych działań nie działa a ból brzucha, wzdęcia i gazy towarzyszą ci niemal bez przerwy warto skonsultować przyczyny z lekarzem.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: thesun.co.uk, Miniatura wpisu: freepik.com