Wszystko, co mówisz, świadczy o Tobie; zwłaszcza gdy Twoje słowa odnoszą się do innych

Lustro

Pewien władca powołał do siebie jednego ze swoich wasali, który w swoim księstwie słynął z okrucieństwa i przebiegłości.

Podlegli mu ludzie żyli w ciągłym strachu. Kiedy przybył na prośbę władcy, ten wydał mu rozkaz: „Chcę, żebyś wyszedł w świat i znalazł człowieka, który byłby bardzo dobry”.

– Tak, panie – odpowiedział wasal i rozpoczął poszukiwania.

Wasal spotykał się i rozmawiał z wieloma osobami. Po długich poszukiwaniach wrócił i powiedział do swojego pana: „Panie, zrobiłem, jak mi nakazałeś, ale teraz jestem przekonany, że nie ma na świecie naprawdę dobrego człowieka.

Świat jest pełen złoczyńców i samolubnych ludzi, nie ma w nim miejsca na ludzi, których szukasz”.

Władca odesłał go i poprosił o wezwanie innego wasala, który był znany ze swojej hojności i dobroci, a jego poddani bardzo go kochali.

Powiedział do niego: „Przyjacielu, chciałbym, abyś udał się w podróż i znalazł dla mnie osobę, która byłaby uosobieniem zła”.

Ten wasal również posłusznie wyruszył w podróż. Poznał wielu ludzi i rozmawiał z nimi.

Po jakimś czasie wasal wrócił do władcy i powiedział do niego: „Panie, nie wykonałem twojego rozkazu. Są ludzie lekkomyślni, są ludzie zepsuci, są naiwni, ale żaden z nich nie jest uosobieniem zła. Każdy ma dobro w sercu, nawet gdy popełnia wiele błędów”.

Wieśniak

Wieczorem wieśniak usiadł na progu swojej skromnej chaty, by cieszyć się chłodem wieczoru. Droga do wioski wiła się obok jego domu.

Idący po niej mężczyzna zauważył chłopa i pomyślał: „Jaki ten człowiek jest leniwy. Nic nie robi, po prostu cały dzień siedzi na progu… »

Nieco później kobieta przeszła obok i pomyślała: „To jest jaki podrywacz. Siedzi cały dzień i przygląda się spacerującym tu kobietom. Prawdopodobnie je zaczepia… »

W końcu trzeci człowiek szedł do wioski i pomyślał: „Na pewno to ciężko pracujący człowiek. Pracował cały dzień, a teraz usiadł, żeby w końcu trochę odpocząć”.

Właściwie nie możemy prawie nic powiedzieć o wieśniaku siedzącym na progu swojej chaty.

Zamiast tego poznajemy trzech przechodniów, którzy kierowali się w stronę wioski: pierwszy leniwy, drugi podejrzliwy, trzeci ciężko pracujący.

Wszystko, co mówisz, świadczy o tobie; zwłaszcza gdy twoje słowa odnoszą się do innych.

Autor – BRUNO FERRERO. 365 KRÓTKICH HISTORII DLA DUSZY.

Miniatura wpisu: freepik.com