Jak wygląda osoba, która cię nie kocha? Znana psycholog ujawnia kluczowe znaki

Czasami miłość przemija, a my usilnie staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać związek.

Ale nadchodzi taki moment, że musisz z niego wyjść, żeby się nie zgubić. Nie dotyczy to wyłącznie relacji partnerskiej. Także związków z rodzicami, dziećmi czy innymi bliskimi ludźmi.

Niedawno ukazał się artykuł światowej sławy psycholog Anny Kiryanovej. Zwrócił on uwagę na bardzo delikatny i bolesny temat – temat braku miłości w relacjach międzyludzkich. Bywa, że ludziom wydaje się, że kochają i są kochani, ale w rzeczywistości wcale nie ma między nimi miłości.

Życie bez miłości

„Niekoniecznie partnerzy odczuwają nienawiść, wrogość, przejawiają agresję czy przemoc wobec niekochanej osoby” – opisuje problem psycholog.

Oto niektóre oznaki tego, jak się objawia niechęć i brak miłości w relacjach między ludźmi.

1. Rozdrażnienie

Kiedy ludzie zwracają się do siebie: „Co chcesz”, „Nie przeszkadzaj”, „Zostaw mnie”, „Wyjdź”. Przyzwyczajają się do tych zwrotów. Denerwuje ich nawet sposób, w jaki partner je, pije, chodzi po mieszkaniu. Sama jego obecność powoduje dyskomfort.

Brak miłości może dotyczyć obu stron, albo jednej z nich. W drugim przypadku jest bardziej bolesny i dotkliwy dla kochającej osoby.

2. Krytyka

Do rozdrażnienia dochodzi krytyka: „Tego nie zrobiłeś”, „Nie mówiłeś tego”, „Jak ty się ubrałeś” itp. Spory zwykle dotyczą skrajnie błahych spraw.

W przeciwieństwie do konstruktywnej krytyki uwagi te nie mają dawać żadnej motywacji do poprawy, ale wręcz przeciwnie, stają się źródłem ciągłego stresu, podkopywania poczucia włassnej wartości i wpędzania w kompleksy.

3. Brak wsparcia i ochrony

Gdy jako partner osoby, która Cię nie kocha wpadniesz w kłopoty i poprosisz o pomoc usłyszysz: „Cóż, jesteś dorosły, poradzisz sobie ”,„Jesteś dużą dziewczyną, znajdziesz wyjście ”, „W końcu to ty jesteś mężczyzną” itp.

Wydaje się, że to w porządku, w końcu dorośli powinni umieć samodzielnie pokonywać trudności. Ale jeśli takie wyrażenia słyszy pięcioletnie dziecko, jest to wyraźne zaniedbanie ze strony rodziców.

Brak wsparcia i ochrony bliskich sprawi, że będzie miało poczucie porzucenia i bezradności. Nie ma co się spodziewać, że takie dziecko zaopiekuje się nimi i będzie troskiwe dla rodziców w starszym wieku. Jeśli mężczyzna nie chroni swojej żony, atakuje swoich bliskich, bądź ignoruje ich problemy, jeśli rodzice nie spieszą się, aby wstawić się za dzieckiem – oznacza to brak miłości.

Powodem jest specjalny hormon oksytocyna, który jest odpowiedzialny za uczucie miłości, wzajemną pomoc, współczucie i wsparcie. Jeśli dana osoba kocha, zaprzyjaźnia lub czuje się z kimś zżyta, wówczas produkuje oksytocynę.

Jej następstwem będzie chęć opieki i ochrony ukochanej osoby. Ale jeśli nie ma takiego pragnienia, nie ma oksytocyny, mie ma wstawiania się za partnerem, jest przekonanie: „On sam jest sobie winny!” – tak manifestuje się niechęć i emocjonalny chłód.

4. Chciwość

Kiedy rodzina znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, nie jest to oczywiście komfortowe. Ale wtedy kochający partner usiłuje zrezygnować ze swoich potrzeb, na rzecz potrzeb drugiej osoby i dzieci. Partner niekochający przeciwnie, będzie skrupulatnie sprawdzał wydatki, dopytywał czy ten zakup był niezbędny. Wyliczał kiedy co i kiedy kupiłeś.

Tych, których kochamy, przepraszamy za nic. Staramy się ich uszczęśliwić, zadowolić, zapewnić im komfort życia w każdy dostępny sposób. Kiedy nas kochają, dzielą się z nami hojnie. A jeśli partner nie ma ochoty się dzielić, nie kocha…

5. Utrata wartości

Zacznij narzekać na ból i niepokój, opowiedz o ciężkiej sytuacji w pracy, szkole lub przedszkolu. Jeśli twoje obawy są uważane za bzdury, kaprysy i przewrażliwienie, emocje podważane, usłyszysz: „Nie jęcz, ludzie mają gorzej”, „I co z tego”, lub zobaczysz jedynie wzruszenie ramion, to nie jesteś kochany.

Partner zje przygotowany przez ciebie doskonały lunch i nie będzie wychwalał. Nie zobaczy czystego mieszkania, nie zauważy kwiatów w wazonie, nowej sukienki czy fryzury. Nie kłóci się, ale i zainteresowania czy czułości nie okazuje.

Bez odrobiny uwagi, radość i szczęście znikają. Wszystko co robi partner traci na wartości. Małżeństwo bez miłości, aprobaty, wsparcia, zrozumienia jest skazane na niepowodzenie.

6. Niedotrzymywanie obietnic

Obiecują zadzwonić i nie dzwonią, obiecują napisać i nie piszą, nie odpowiadają długo na wiadomości. I… za każdym razem wymyślają wymówki: „Byłem zajęty”, „Pilne sprawy”.

Gdy nie interesuje Cię zdrowie i dobre samopoczucie drugiej osoby, kiedy prosi cię o pomoc w trudnej sytuacji, a Ty nie odpowiadasz na tę potrzebę – to nie kochasz.

Brak miłości jest najgorszy dla osób starszych, dzieci i zwierząt. Są najsłabsi, najbardziej wrażliwi i bezbronni. Nie mogą nic poradzić, tylko czekają, aż ktoś zwróci na nich uwagę. Siedzą cicho, płaczą w poduszkę, umierają żyjąc nadzieją na zmianę.

„Ale oczywiście, że cię kocham, przecież tu jestem!” – to zdanie dowodzi braku miłości. Mówią ci jedno, ale tak naprawdę dzieje się coś innego. Ta dwoistość i toksyczność ostatecznie doprowadzą do całkowitego rozpadu relacji.

Nie łudź się, że dana osoba kocha, ale po prostu nie potrafi wyrazić uczuć. Nie trzeba umieć wyrażać uczuć. Jeśli się kocha to się dba i tym potwierdza swoją miłość.

Doświadczyłeś bezduszności i obojętności kogoś bliskiego? Emocjonalnie zimnego mężczyzny, chłodu matki? A może to ty jesteś tym niekochającym partnerem?

Podziel się swoją historią.

Źródło: cluber.com Miniatura wpisu:So It Goes Cate Blanchett