10 rzeczy, których trzeba nauczyć się w dzieciństwie, by być szczęśliwym dorosłym

Mózg dziecka jest jak gąbka dlatego w pierwszych latach życia powinno nauczyć się pewnych rzeczy, aby mogło stworzyć fundament, który pomoże mu w rozwijaniu bardziej zaawansowanych umiejętności w dojrzałym wieku.

1. Język obcy

Nauka potwierdziła, że ​​dzieci uczące się drugiego języka łatwiej przystosowują się do zmian, mają lepszą pamięć i lepiej komunikują. Podstaw drugiego języka warto zacząć uczyć się jak najwcześniej. Im później dziecko lub dorosły zaczyna, tym trudniej mu przychodzi skuteczna nauka języka obcego. Do możliwości jakie daje znajomość języka obcego, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

2. Pływanie

Pływanie zapewni dziecku wiele korzyści: dziecko będzie bezpieczniejsze, będzie mogło korzystać z umiejętności pływania jako bardzo dobrej formy ruchu. Zdecydowanie łatwiej nauczyć się pływać w dzieciństwie niż w dorosłym życiu.

3. Gra na instrumencie muzycznym

Magazyn Neuroscience opublikował badanie, które wykazało, że gra na instrumencie muzycznym poprawia umiejętności słuchowe i pomaga opóźnić pogorszenie funkcjonowania mózgu w procesie starzenia. Dzieje się tak dlatego, że kiedy gramy na instrumencie, aktywujemy jednocześnie kilka systemów mózgu, takich jak: systemy słuchowe, motoryczne i percepcyjne. Kiedy Twoje dziecko stanie się dorosłe, będzie miało lepszą zdolność komunikowania się i wyrażania twórczej ekspresji.

Badania dowiodły, że umiejętność gry na instrumencie wpływa także na pewność siebie i wyższą samoocenę.

4. Taniec

Badanie przeprowadzone przez University of Carlstad wykazało, że taniec pozwala komunikować się i wyrażać swoje emocje za pomocą ciała, pobudzać kreatywność, rozwijać umiejętności społeczne, uelastyczniać ciało, wzmacniać poczucie własnej wartości. Taniec także uwrażliwia na sztukę, wzmacnia otwartość i świadomość własnego ciała.

5. Dbanie o środowisko

Warto wcześnie uświadamiać dziecko, że jest częścią planety i jest za nią odpowiedzialne.
Ale zbieranie odpadów przynosi również bezpośrednią korzyść dla dziecka. Naukowcy udowodnili, że zbieranie i segregowanie śmieci wzmacnia kreatywność i funkcje psychomotoryczne.

6. Sprzątanie

Porządek i higiena są niezastąpione w życiu każdej osoby. Oprócz powodów praktycznych, takich jak utrzymanie zdrowia, porządek pomaga usprawnić i ustrukturyzować procesy umysłowe. W Japonii sprzątanie własnej klasy i szkoły jest częścią edukacji szkolnej.

7. Orientacja w przestrzeni

Zachęcanie do rozwijania orientacji w przestrzeni ma korzystny wpływ na mózg dziecka i pomaga mu czuć się bardziej wolnym i niezależnym. Badania potwierdziły, że istnieje wewnętrzny GPS, który tworzy sieci neutronowe, które pomagają mózgowi planować trasy, usprawniając proces podejmowania decyzji.

8. Gotowanie

Podczas gotowania wpływasz na prawidłowy stosunek dziecka do jedzenia. Zwiększasz świadomość pochodzenia produktów, komponowania składników i wartości odżywczych. Umiejąc gotować w przyszłości mniej chętnie sięgnie po niezdrowe i bezwartościowe jedzenie.

9. Korzystanie z pieniędzy

Ważne jest, aby nauczyć swoje dzieci, że pieniądze są instrumentem, a nie nagrodą, i że nie wystarczy nauczyć się je oszczędzać i zdobywać, ale także mądrze nimi gospodarować.

10. Mówienie o swoich uczuciach

Nie można być szczęśliwym przez cały czas. Ucząc dziecko od najmłodszych lat, jak rozpoznać negatywne uczucia, zaakceptować je i mówić o nich – zapewniamy mu niezwykle cenną umiejętność radzenia sobie z problemami. Inteligencja emocjonalna pozwoli Twojemu dziecku podejmować decyzje i odpowiednio reagować w trudnych sytuacjach.

Dodatkowym bonusem powinno być nauczenie dziecka umiejętności relaksu i odstresowania.

W szkołach uczy się dzieci wykonywania zadań, zdobywania informacji i współżycia z innymi ludźmi. Rodzice powinni nauczyć je, jak ważny jest odpoczynek i jak znaleźć czas na zabawę i uwolnić napięcie. Istnieją różne techniki oddychania, które cała rodzina może ćwiczyć, aby stworzyć relaksujące środowisko w domu. Zmniejszy to poziom stresu i możliwość wystąpienia chorób związanych ze stresem.

Która z tych lekcji jest według ciebie najważniejsza? Czy żałujesz, że którejś z umiejętności nie dane było Ci nabyć w dzieciństwie? Podziel się z nami komentarzem.

Źródło i Fotografie: brightside.me