11 naturalnych zapachów, które skutecznie odstraszą komary i inne uciążliwe owady.

Latem mamy okazję spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, posiedzieć na tarasie, spacerować po parku, cieszyć się zielenią i kwiatami. Jednak komary – one potrafią zniszczyć najwspanialsze letnie wieczory.

Dziś chcemy podzielić się z Wami naszym odkryciem. Naturalne zapachy, które skutecznie odstraszają komary.

1. Wanilia

Wymieszaj sproszkowaną wanilię z balsamem dla dzieci w stosunku 1 do 10 i posmaruj ciało. Równie skutecznie działa rozpuszczenie wanilii w wodzie i spryskanie ciała i ubrania.

2. Olejki eteryczne z anyżu, goździków, bazylii i eukaliptusa

Wszystkie wyżej wymienione olejki eteryczne działają odpychająco na komary, jeśli rozcieńczysz je z wodą (5-10 kropli na szklankę wody) i rozpylisz na ciepłą powierzchnię, lampę lub inne źródło ciepła nie zobaczysz komara w zasięgu wzroku. Można również namoczyć ściereczkę i umieścić na parapecie okna.

3. Kwiaty czarnego bzu

Wstaw do wazonu gałązki czarnego bzu. Komary nienawidzą ich zapachu. Bądź jednak ostrożny, ponieważ silny zapach rośliny może zakłócać sen domowników, więc trzymaj kwiaty jak najdalej od wezgłowia łóżka.

4. Goździki

5 g pączków na 1 szklankę wody gotować przez 15 minut. Wymieszaj 10 kropli tego naparu z dowolnymi perfumami i spryskaj ciało. Teraz komary będą unikały ciebie, jak diabeł kadzidła.

5. Gałązki jałowca

Jeśli planujesz ognisko na otwartej przestrzeni – włóż do niego trochę gałązek jałowca. Nie zobaczysz komara w promieniu kilkunastu metrów.

6. Olej z drzewa cedrowego

Zapach olejku cedrowego dusi nie tylko komary, ale także muchy i karaluchy.

7. Napar z szałwii

Żaden owad nie zbliży się do twojej skóry, jeśli przemyjesz ją naparem z szałwii. Garść suszonych pokrojonych korzeni zalej 1 litrem wody, doprowadź do wrzenia i odstaw na 20-30 minut.

8. Pyretrum

Pyretrum to naturalny pestycyd otrzymywany ze sproszkowanych koszyków kwiatowych niektórych złocieni (rumianek polny). Zawierają one perytryny, które porażają układ nerwowy i mięśniowy owadów. Suszone kwiaty, łodygi i liście roślin rozłóż wokół domu.

9. Trawa pszeniczna

Od czasów starożytnych ludzie używali korzeni pszenicy w walce z komarami i innymi insektami. Zalej garść posiekanych korzeni pszenicy 1 litrem wody i zagotuj trzy razy, aż woda stanie się jasnożółta. Nanieś na skórę, a komary będą omijać Cię z daleka.

10. Liście bazylii

Świeżymi posiekanymi liśćmi bazylii, potrzyj ręce i otwarte obszary ciała lub rozmieść je na talerzykach w pokoju.

10. olej słonecznikowy, szampon i ocet

Olej słonecznikowy, 9% ocet i szampon przydadzą się jako doskonały odstraszacz komarów. Połącz wszystkie składniki w równych ilościach i mieszaj, aż powstanie piana. Zastosuj mieszankę na skórę lub postaw w pokoju.

Mieszanka jest bezpieczna dla dzieci.

Warto sięgnąć po naturalne metody, które są sprawdzone od wieków i skuteczne.

Podziel się z innymi!

Źródło i Fotografia tytułowa: brightside.me