A jednak nowe obostrzenia. Rząd zdecydował się na nie w związku z narastającą falą zakażeń

W związku z rosnącą liczba zakażeń i pojawieniem się nowego wariantu wirusa Omikron, rząd zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń.

Poinformował o tym na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Dynamika obecnej fali się zmniejsza. Mamy dwa województwa, podlaskie i lubelskie, gdzie odnotowywane są wyraźne spadki. Także na Mazowszu czwarta fala wyhamowuje. W pozostałych województwach mamy kontynuację wzrostów. Szczególnie niepokoi nas sytuacja na Śląsku. Jesteśmy w apogeum czwartej fali. Spodziewamy się, że wzrosty zaczną wyhamowywać i będą utrzymywały się na stabilny poziomie – powiedział Adam Niedzielski.

Po co zatem potrzebne są nowe obostrzenia?

– Niestety w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który może być game changerem zmieniającym to, czego się spodziewaliśmy w najbliższej przyszłości w zakresie pandemicznych trendów. Oczywiście, mowa tutaj o pojawieniu się nowej mutacji o nazwie Omikron – poinformował Adam Niedzielski.

Czas obowiązywania nowych obostrzeń od 1 do 17 grudnia 2021. Czego dotyczą?

Pakiet obostrzeń obejmuje ograniczenia krajowe.

Obostrzenia dotyczą zmiany limitów osób, które mogą przebywać w przestrzeniach wspólnych:

Zmniejszenie dopuszczalnego obłożenia z 75 do 50 proc. w obiektach gastronomicznych, hotelach, kinach, teatrach, filharmoniach, domach i ośrodkach kultury, a także w kościołach, obiektach sportowych, jak baseny, aquaparki.

• Zmniejszenie maksymalnej liczby osób ze 150 do 100 podczas zgromadzeń i uroczystości, takich jak wesela, komunie, dyskoteki.
• Zmniejszenie maksymalnej liczby osób z 500 do 250 podczas wydarzeń sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.
• Zmniejszenie limitu z 1 osoby na 10 mkw. do 1 osoby na 15 mkw. w sklepach, siłowniach, klubach, centrach fitness, muzeach, galeriach sztuki, na targach, konferencjach, wystawach, kongresach.

Zapowiedziano także kontrole przestrzegania limitów.

Zakaz lotów i wydłużenie kwarantanny w związku z podróżą do 7 krajów.

– W związku z mutacją Omikron przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń. Podążają za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane tj. Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów – niezależnie jaką drogą – będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. (…) Podjęliśmy decyzję, razem z panem ministrem Saczką, o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni – do tej pory, przypominam, kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8. dnia po wykonaniu testu PCR – poinformował Niedzielski.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz uściślił, że obowiązek kwarantanny ma dotyczyć osób niezaszczepionych oraz tych, które przyjęły preparat nieuznawany w Unii Europejskiej.

Pełniący obowiązki głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka zapowiedział, że jeszcze dzisiaj wyda dwie rekomendacje dotyczące podróżujących z krajów i do krajów najbardziej ryzykownych, jeśli chodzi o wariant Omikron. – We wszystkich przypadkach, w których mamy do czynienia z powrotem z krajów ryzyka, ma być przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny z listą kontaktów. Wszystkie próbki będą poddane sekwencjonowaniu – dodał.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/twitter.com, Miniatura wpisu: Krystian Maj/KPRM