Bez znajomości tych zasad etykiety nie masz prawa nazywać się kulturalnym człowiekiem

Czy znasz etykietę i czy zawsze przestrzegasz jej zasad? Są dość proste – to kultura mowy, uprzejmość, zadbany wygląd i kontrola własnych emocji.

Niestety, większość ludzi zaniedbuje te podstawowe zasady obycia, taktu i kultury. A tylko człowiek przestrzegający ich ma prawo nazywać się kulturalnym.

Oto 30 podstawowych zasad:

1. Jeśli mówisz „Zapraszam Cię”, oznacza to, że płacisz. Jeśli powiesz „Chodźmy do restauracji” – w tym przypadku wszyscy zapłacą za siebie.

2. Nigdy nie odwiedzaj nikogo bez zapowiedzi. Jeśli ktoś przyjdzie do ciebie bez wcześniejszego poinformowania o tym, możesz nie martwić się zbytnio o gościnność.
Pewna Brytyjka wyznała, że za każdym razem, gdy do jej drzwi pukali nieproszeni goście, brała do ręki parasol. Jeśli odpowiadała jej ta wizyta, mówiła „Właśnie wróciłam do domu!” Jeśli nie, mówiła „Och, jak mi przykro, właśnie wychodzę”.

3. Parasola nigdy nie jest suszymy w stanie otwartym – nie w biurze i nie podczas wizyty. Należy go złożyć i włożyć w specjalny stojak lub powiesić go.

4. Torebkę można położyć na kolanach lub na krześle. Na stole można umieścić małą kopertówkę.

5. Noszenie reklamówek jest dozwolone tylko po powrocie z supermarketu, a papierowych toreb z butiku.

6. Pukamy do pokoju dzieci. Tak, tak, dzieci też mają prawo do intymności. Podobnie one powinny być nauczone pukania do drzwi sypialni rodziców.

7. Całkowita liczba ozdób według protokołu międzynarodowego nie powinna przekraczać 13 elementów, w tym guzików ozdobnych. Na rękawiczki nie wypada wkładać pierścionka, ale bransoletka jest dozwolona.

8. Nie kładź smartfona na stole podczas spotkań. W ten sposób pokazujesz wszystkim, jak ważne jest to urządzenie w twoim życiu, jak bardzo nudzisz się spotkaniem, skoro w każdej chwili jesteś gotów przerwać rozmowę.

9. Mężczyzna nigdy nie nosi kobiecej torebki. Może wziąć damski płaszcz i powiesić go na przedramieniu.

10. Mężczyzna zawsze podchodzi do windy pierwszy po to by przytrzymać drzwi. Pierwszy też wychodzi.

11. Jeśli idziesz z kimś, a twój towarzysz wita się z osobą, której nie znasz, powinieneś także się przywitać. Nawet jeśli nie zostałeś przedstawiony.

12. W samochodzie mężczyzna musi otworzyć kobiecie drzwi i pomóc wsiąść i wysiąść. W etykiecie biznesowej mężczyźni coraz częściej łamią tę normę, używając hasła feministek: „W biznesie nie ma kobiet i mężczyzn”.

13. Publicznie powiedzieć, że jesteś na diecie jest w złym tonie. Co więcej, nie wypada nie spróbować potraw podawanych gościom. Pamiętaj, aby chwalić talenty kulinarne, nawet jeśli nie gustujesz w tych smakach. To samo dotyczy alkoholu, nie oponuj i nie tłumacz, dlaczego nie pijesz. Poproś o białe wytrawne wino i zamocz usta. Nie musisz pić. Nikt też nie ma prawa Cię namawiać.

14. Większość ludzi uważa, że sushi można jeść tylko pałeczkami. Nie jest to do końca prawda. Mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, mogą jeść sushi rękami.

15. Twoje buty powinny być zawsze czyste.

16. Jeśli ktoś cię obraża, nie wypada odpowiadać tym samym czy podnosić głosu. Nie zniżaj się do poziomu tej osoby. Uśmiechnij się i zignoruj.

17. Na ulicy mężczyzna powinien iść po lewej stronie kobiety. Tylko żołnierze, którzy muszą być gotowi na powitanie wojskowe, mogą iść po stronie prawej.

18. Kierowcy powinni pamiętać, że „ochlapanie” przechodniów jest oznaką braku wszelkiej kultury.

19. Tematy, o których nie powinno się rozmawiać to: wiek, stan majątkowy, kłótnie rodzinne, religia, problemy zdrowotne, prezenty, osoby nieobecne.

20. W naszej kulturze wciąż o nieobyciu świadczy zwracanie się per „Ty” do osób nowo poznanych lub znacznie różniących się wiekowo. Mówienie sobie po imieniu powinno zostać zainicjowane przez osobę starszą lub kobietę w relacji damsko-męskiej.

21. Mężczyzna bezwzględnie, nigdy nie powinien dotykać kobiety bez jej pozwolenia. Chyba że jest to uzasadnione, gdy pomaga jej wejść lub wyjść, by ją podtrzymać.

22. Złota zasada używania perfum – umiar.

23. Człowiek wykształcony zawsze okazuje szacunek innym. Jedyne odstępstwo to reakcja, na ewidentny brak okazania szacunku jemu.
24. W obecności kobiety mężczyźni mogą palić tylko za jej zgodą.

25. Niezależnie od tego, kim jesteś, wchodząc do pomieszczenia z ludźmi to „Ty” mówisz „Dzień dobry”.

26. Przestrzegaj poufności korespondencji. Rodzice nie mają prawa czytać listów przeznaczonych dla dzieci. Dotyczy to również par. Ten, kto przeszukuje kieszenie bliskich w poszukiwaniu notatek lub listów, nie ma za grosz taktu i ogłady.

27. Pogoń za modą jest zawsze ryzykowna. Łatwo przekroczyć granice dobrego smaku. Lepiej pozostać wiernym klasyce.

28. Jeśli zostaniesz poproszony o przebaczenie, nie powinieneś ponownie poruszać konfliktowego tematu.

29. Nie wypada się śmiać i mówić zbyt głośno. To jest w bardzo złym tonie.

30. Nie zapominaj podziękować bliskim, krewnym i przyjaciołom. Oni ci nie pomagają, ponieważ powinni. Robią to bo chcą. Doceń to.

I jeszcze jedno – jak powiedział amerykański aktor Jack Nicholson: „Nie
krzycz z jednego pokoju do drugiego. Nie otwieraj drzwi bez stukania. Przepuść kobietę przodem. Tylko tyle i aż tyle. Celem tych prostych zasad jest poprawa jakości naszego życia. Etykieta jest ważna. Nie dla szpanu. To prosty i zrozumiały język okazywania wzajemnego szacunku ”.

Zatem szanujmy się nawzajem!