Co się dzieje z naszym ciałem po odstawieniu cukru? „Ten miesiąc wart był wyrzeczeń”

Wszyscy znamy hasła typu” cukier uzależnia”, „biała trucizna”. Ale dopóki każdy sam nie przekona się na własnym ciele, trudno to zweryfikować.

Karolina Bruszczyńska opowiedziała w Myfitness o swoich doświadczeniach po zastosowaniu 30-dniowej diety bezcukrowej.

„Postanowiłam na własnym organizmie przetestować, jak wpłynie na mnie całkowite odstawienie cukru w postaci słodyczy i przetworzonych produktów zawierających cukier w swoim składzie na 30 dni. Całkowite wykluczenie cukru z diety postanowiłam podzielić dwa etapy: krótkie przygotowanie do eliminacji cukru i całkowita eliminacja cukru. „ – pisze

Na początku pani Karolina wyeliminowała typowe słodycze, które do tej pory każdego dnia jadła w postaci batoników, czy innych przekąsek. Następnym krokiem było ograniczenie węglowodanów, picie większej ilości wody i całkowite wyeliminowanie nie tylko cukru białego, ale każdej postaci jego zamienników od słodzików, przez cukier trzcinowy, brązowy, miodu, stewii, ksylitolu, syropów klonowego i z agawy, po aspargam i sorbitol.

Mało tego, Karolina zrezygnowała nawet z owoców, w tym suszonych i soków, oraz wszelkich produktów zawierających jakiekolwiek substancje słodzące.

Jedynym owocem w diecie pozostała cytryna i limonka.

Aż trudno sobie wyobrazić dietę Karoliny. Co zatem jadła?

Warzywa, ryby, jajka, chude mięso.

Oto jej przykładowe menu:

Śniadanie: 2 jajka sadzone, plaster szynki, pomidor, 1/3 awokado

Drugie śniadanie: kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z wędzonym łososiem i miską warzyw

Obiad: pieczone kawałki piersi z kurczaka, ryż, świeże warzywa

Kolacja: krem z białych warzyw z oliwą z oliwek

Konsekwencje odstawienia cukrów na miesiąc.

Zadanie nie było łatwe.

Początki były trudne – mój organizm wciąż domagał się słodkiego smaku i miałam ochotę na słodycze. Dokuczało mi rozdrażnienie i wahania nastroju.

Te dolegliwości wynikały ze sposobu w jaki cukier wpływa na nasz mózg. Nauczył się on traktować słodki smak jako nagrodę i niełatwo mu jest z niej zrezygnować. Spożycie słodyczy powoduje wyzwalanie dopaminy, która wprowadza nas w dobry nastrój, oczywiście tylko na krótką chwilę, po czym domaga się kolejnej dawki. Słodkie jedzenie odczuwamy jako bardziej satysfakcjonujące.

Badania Carlo Colantuoniego w 2002 roku w Princeton University na szczurach wykazały, że po wprowadzeniu do ich diety cukru, a potem usunięciu zwierzęta wykazywały wszelkie syndromy odstawienia. Włącznie z takimi jak „szczękanie” zębami, apatia, wycofanie.

A co ze zmianami w ciele?

– chudnięcie

Wiemy, że słodkie jedzenie to źródło pustych kalorii, a często także tłuszczy trans, które zapewniają dodatkowe kilogramy. Czy zatem odstawienie cukru to gwarancja schudnięcia?

Niekoniecznie. Możliwe to będzie jedynie przy restrykcyjnym trzymaniu się ilości posiłków. Bowiem eliminacja cukrów z diety może skutkować kompensowaniem go przez pochłanianie większej ilości jedzenia.

– zmiany skórne

Wiele badań wykazało, że wyeliminowanie cukru z diety pomaga złagodzić zmiany trądzikowe. Poprawę stanu cery potwierdza także pani Karolina.

„Poprawił się wygląd mojej cery, miałam więcej energii”

– energia

Eliminacja z cukrów powoduje, że przestajemy mieć skoki energii, a nasz nastrój jest bardziej zrównoważony, znika ospałość i spadki energetyczne.

– skoki glukozy

Osoby, które doświadczają skoków glukozy, mogą przestać je odczuwać na diecie bezcukrowej.

Jak pani Karolina podsumowuje te 30 dni?

Muszę przyznać, że miesiąc pozbawiony cukru był wart swojej ceny.  Na stałe wprowadziłam zmiany w swojej diecie i staram się unikać cukru. Dzisiaj uważnie czytam etykiety produktów i staram się wybierać te bez jego zawartości.

Choć sylwetka nie uległa zmianie – nie przytyłam, ale też nie schudłam – to zdecydowanie poprawił się wygląd mojej cery. Czułam się o wiele lepiej – miałam więcej energii, zniknęła potrzeba regularnych drzemek w ciągu dnia. Z całego serca polecam wam taki eksperyment – jeśli nie dla dobra sylwetki, to dla zdrowia i lepszego samopoczucia. – podsumowuje

Dieta restrykcyjnie eliminacyjna jaką zastosowała Karolina jest pozbawiona większego sensu. Wystarczy zrezygnować ze słodyczy i wysokoprzetwarzanej żywności bogatej w cukier uważa dietetyk Damian Parol.

To wystarczy by osiągnąć efekty, które zaobserwowała Karolina – podsumowuje eksperyment.