Grillowanie i pizzerie odejdą w zapomnienie. Nowy zakaz niebawem wejdzie w życie

Bezwzględny zakaz palenia węglem i drewnem niedługo wejdzie w życie. Kogo najbardziej dotkną nowe przepisy?

Nowe przepisy regulują dopuszczalne stosowanie takich paliw jak gaz ziemny wysokometanowy, zaazotowany, propan-butan, biogaz rolniczy lub inny rodzaj gazu palnego oraz lekki olej opałowy. Zakazują natomiast palenie min. węglem i drewnem.

Jedynym wyjątkiem mają być piece gastronomiczne, które obsługują ponad 500 osób, pod warunkiem jednak zgłoszenia organowi nadzorującemu wydział ochrony środowiska.

Niestety małe lokale, typu pizzerie, nie będą mogły stosować pieców na drewno.

Ograniczenia mają także dotyczyć palenia w kominkach domowych.
 

Co wydaje się najbardziej dotkliwe nie będzie można także grillować w dużych wybudowanych grillach na działkach. Dopuszczalne będzie jedynie grillowanie na małych przenośnych urządzeniach.

Przepisy wejdą w życie 1 września 2019 roku, czyli tuż po wakacjach. Zostały wprowadzone uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Inne miasta, które zamierzają pójść w ślady Krakowa jeszcze nie przyjęły uchwał, ale wszystko wskazuje na to, że większość miast ma taki zamiar. Planują najpierw ocenić skuteczność nowych regulacji obserwując je na przykładzie Krakowa.

Co sądzicie o takich rozwiązaniach?