Na dzień kobiet dali koleżankom z klasy tulipany i prezent. Dziewczyny zaniemówiły

123 lata minęły odkąd kobiety przekroczyły próg Uniwersytetu. Pojedyncze kobiety rzecz jasna, bo jeszcze wiele lat w świadomości społecznej były one głupsze, niezdolne i przeznaczone do innej roli niż intelektualna.

Mimo to niekiedy można odnieść wrażenie, że mentalnie niewiele się zmieniło. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do nieszkodliwości drobnych uwag typu: „miejsce kobiety jest w kuchni”, że nawet nie dostrzegamy tego, że jak bardzo szkodzą, jednocześnie ugruntowując przekonanie, że są zupełnie niewinnym żartem.

I właśnie nie same słowa, co akceptowalność ich wygłaszania staje się cementem przekonań i stereotypów, z którymi przez wiele dziesięcioleci kobietom przyjdzie się jeszcze zmagać.

To tylko żart

Zapewnienie, że to był żart stało się sztandarową wywówką dla osłonięcia głęboko zakorzenionych przekonanń o podległości kobiety wobec swojej „naturalnej” roli i pozycji wobec mężczyzny.

Jak silne są konserwatywne przekonania niech świadczą zdjęcia, które opublikowała autorka profilu „Seksizmu naszego powszedniego”.

Choć Dzień Kobiet obchodzony jest od 1910 roku dla uczczenia walk o równouprawnienie kobiet, niejednokrotnie staje się on pretekstem do wypaczenia jego znaczenia i przypominaniu kobietom o ich spełecznej roli matki, kucharki i sprzątaczki.

Zobaczcie zdjęcia, które pochodzą z profili SZKÓŁ i sami zdecydujcie, czy dla was to tylko żart…

Dopóki same kobiety bądą się śmiać z seksistowskich żartów, dopóty będą wyrażać akceptację dla nierówności.