Naukowcy alarmują nigdy nie wyrzucaj kiełkującego czosnku. Badania są jednoznaczne

Wiele już słów napisano o dobroczynnym działaniu czosnku na organizm ludzki.

Badania naukowe wielokrotnie przeprowadzone dowiodły silnych właściwości antybakteryjnych, które chronią przed infekcjami i wzmacjają system odpornościowy.

Kupując czosnek wybieramy taki, który jest twardy i świeży. Taki mięknący i wypuszczający kiełki uznajemy za niepełnowartościowy.

Tymczasem najnowsze odkrycie zaskoczyło samych naukowców.

Zaspół z Uniwersytetu Kyungpook w Południowej Korei wziął pod lupę tym razem taki kiełkujący czosnek. Z niemałym zdziwieniem badacze odkryli, że ząbki pochodzące z kiełkującej główki czosnku zawierają aż kilkanaście razy więcej przeciwutleniaczy niż świeże. Co więcej z każdym dniem poziom antyutleniaczy wzrastał.

Dodatkowym zaskoczeniem był fakt, że wzrastała także przyswajalność tych związków przez organizm ludzki. Co sprawia, że korzyści z nich płynące są nieporównywalnie większe.

Chociaż czosnek został gruntownie przebadany ze względu na jego zdrowotne właściwości, mało uwagi poświęcono do tej pory czosnkowi kiełkującemu. Postawiliśmy hipotezę, że kiełkowanie czosnku pobudza produkcję różnych fitochemikaliów, które są korzystne dla zdrowia.

Etanolowe ekstrakty z czosnku kiełkującego przez różne okresy miały zmienne aktywności przeciwutleniające zdolności absorpcji rodników tlenowych.

Ekstrakty z czosnku kiełkującego 5 dni wykazały bardzo wysoką aktywność przeciwutleniającą, podczas gdy ekstrakty z surowego czosnku miały stosunkowo niską aktywność przeciwutleniającą.

Ponadto, kiełkowanie zmieniło profil metaboliczny czosnku: profil metaboliczny czosnku kiełkującego przez 5-6 dni był wyższy od profilu metabolicznego czosnku kiełkującego od 0 do 4 dni. Dlatego kiełkowanie może być użytecznym sposobem na poprawę potencjału przeciwutleniającego czosnku.

Nie znaczy to, że nie powinniśmy zjadać świeżego czosnku, ale teraz znając już korzyści płynące z kiełkującego, będziemy wiedzieć, że nie tylko bez obaw możemy spożywać taki już kiełkujący to jeszcze jest naprawdę bardzo wartościowy dla naszego organizmu.

Koniecznie podziel się tą wiedzą z innymi!

Źródło: pubs.acs.org