Rafałek cały dzień bawił się w wodzie. Mama usypiając go nie wiedziała, że robi to ostatni raz…

Anna mama Rafałka nie była świadoma, że beztroska zabawa może skończyć się tragicznie…

Jedną z gorących sobót spędzała z rodziną nad wodą. Wszyscy świetnie się bawili, to był naprawdę cudowny dzień, wszyscy byli razem.

W pewnej chwili najedli się strachu, gdy Rafałek znalazł się pod wodą. Na szczęście to była chwila i chłopiec szybko powrócił do zabawy. Kiedy wracali do domu po całodziennej zabawie był wyjątkowo zmęczony. Zrobił się senny i zaczął marudzić.

Wieczorem Anna położyła go spać. Nie wiedziała, że robi to po raz ostatni…

Rano Rafałek już nie żył.

„Do dziś zastanawiam się, jak z taką ilością wody w płucach można normalnie funkcjonować. Rafałek był zmęczony, ale nawet nie podejrzewałam, że może to być coś tak strasznego…”

Wtórne utonięcie

Przyczyną śmierci dziecka było wtórne utonięcie. Nawet ci, którzy o nim słyszeli szybko zapominają. A teraz latem trzeba pamiętać jakie symptomy temu towarzyszą.

Ten sposób dotyczy 15 procent wszystkich utonięć.

Do dróg oddechowych dostaje się woda i może dojść do niedotlenienia i śmierci.

Dr Lechosław Dorożała, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Pabianickiego Centrum Medycznego, w rozmowie z portalem onet.pl wyjaśnia:

„Sytuacja jest prosta. Wyobraźmy sobie człowieka topiącego się w słonej wodzie morskiej. Zostaje wyciągnięty na brzeg, wykasłuje wodę… Samopoczucie wraca do normy, jednak w drogach oddechowych pozostaje sól. Do tej słonej wody z organizmu zaczyna przedostawać się woda z krwi i w ten sposób zaczyna zalewać płuca od środka, powodując ich obrzęk. Stąd też nazwa – utonięcie wtórne. W medycynie często spotykamy się z tym zjawiskiem. Jest to obrzęk płuc. Ważne, aby pamiętać, że gdy człowiek zachłyśnie się dużą ilością wody i na pierwszy rzut oka nie widać żadnych objawów, nie należy zostawiać go bez pomocy. Zjawisko wtórnego utonięcia następuje od paru minut po incydencie do nawet 72 godzin. Może się więc zdarzyć, że człowiek jest zdrowy, czuje się świetnie, po czym po kilku godzinach zaczyna odczuwać duszność.”

Człowiek umiera, gdy część wody słonej lub chlorowanej tkwi w drogach oddechowych i podrażniając narządy powoduje ich obrzęk.

Objawy

Niestety objawy nie są stuprocentowo jednoznacznie, jednakże w przypadku zaobserwowania poniższych lepiej na wszelki wypadek udać się do szpitala.

 • Nadmierne zmęczenie
 • Duszności, ciężki oddech
 • Otumanienie
 • Drażliwość i zmiany nastroju
 • Ból w klatce piersiowej
 • Kaszel
 • Jeśli wasze dziecko zachłyśnie się wodą, obserwujcie, czy nie wykazuje niepokojących objawów.

  Udostępnijcie znajomym rodzicom!

  *zdjęcia mają charakter poglądowy