Rzeźbiarz i syn – motywująca opowieść o pracy

Ciągły rozwój i działanie zbliżają nas do sukcesu.

Ciężka praca jest w stanie zapewnić osiągnięcie wymarzonych celów i spełnienie swoich marzeń.

Kluczem jest motywacja. Ważne jest posiadanie osoby w swoim otoczeniu, która będzie w stanie mobilizować do ulepszania samego siebie i dążenia do celu.

Ta historia jest tego wyraźnym przykładem!

Na wsi mieszkał młody rzeźbiarz, który tworzył piękne dzieła i dzięki temu sporo zarabiał. Jego syn poszedł w ślady ojca i już jako mały chłopiec tworzył wyjątkowe prace.

Ojciec był niezmiernie zadowolony z syna, ale za każdym razem, gdy chłopiec pokazywał mu swoją pracę, ojciec wytykał mu jeden lub więcej błędów.

Mimo to chłopiec pracował niezrażony, stale ulepszając swoje dzieła. Dzięki ciągłemu doskonaleniu się, z czasem jego prace zaczęły być lepsze niż ojca.

Nadszedł czas kiedy ludzie zaczęli kupować jego rzeźby za ceny wyższe niż prace ojca.

Syn dorósł i coraz lepiej rzeźbił i więcej zarabiał, ale mimo to ojciec wciąż wytykał mu błędy.

Pewnego dnia syn stracił cierpliwość i powiedział: „Wytykasz mi błędy, jakbyś był wielkim artystą, ale jeśli tak, to twoje rzeźby sprzedawałyby się po wyższej cenie niż moje. Już nie potrzebuję twoich rad. Moje prace są doskonałe!”

Po tym dniu ojciec przestał udzielać rad i wytykać błędy synowi. Przez kilka miesięcy syn był szczęśliwy, ale potem zdał sobie sprawę, że ludzie nie chwalą jego prac, tak jak kiedyś. Nie mógł zrozumieć powodu. Więc pewnego dnia poszedł do ojca i powiedział mu o swoim problemie.

Ojciec wysłuchał, ale nic nie powiedział. Wtedy syn zapytał: „Czy wiedziałeś, że tak się stanie?”

Ojciec odpowiedział: „Tak! Bo wiele lat temu też musiałem przyjąć taką lekcję”.

Syn powiedział: „Więc dlaczego mi tego nie wyjaśniłeś?”

Ojciec rzekł: „Ponieważ wtedy nie chciałeś zrozumieć. Wiem, że nie jestem w stanie już tak rzeźbić jak ty.
Możliwe, że czasami moja rada nie była słuszna. Ale kiedy wskazywałem wady w twoich pracach, ty sam nie czułeś się usatysfakcjonowany własną pracą i próbowałeś się poprawić.

Ta determinacja, by działać lepiej i doskonalić swoje dzieła, była źródłem twojego sukcesu. Ale kiedy zadowoliłeś się własną twórczością i pomyślałeś, że jest idealna, twój rozwój się zatrzymał.

Ludzie natomiast oczekiwali od ciebie wciąż czegoś lepszego i dlatego twoje prace nie były już tak cenione.”

Syn słuchał ojca i milczał przez chwilę, a potem zapytał: „Co mam teraz zrobić?”

Ojciec odpowiedział: „Naucz się być niezadowolonym. Pomyśl, że zawsze można zrobić coś lepiej. To zainspiruje cię do stawania się coraz lepszym…”

Źródło: moralstories26.com, Miniatura wpisu: freepik.com