Zachorował na Alzheimera i stał się agresywny. Jego syn wpadł na pomysł, który zmienił wszystko!

Choroba Alzheimera (Alzheimer’s diseanse AD) to nieuleczalna, postępująca, prowadząca do neurodegeneracji i w efekcie śmierci pacjenta, choroba.

Leczenie jest objawowe i może jedynie opóźniać postęp choroby. Od diagnozy pacjenci przeżywają średnio zaledwie 7 lat. Co roku zachorowuje coraz więcej osób. Szacuje się, że w 2050 roku dotknie ona aż 1 na 85 osób.

Jest okrutną chorobą, która całkowicie zmienia człowieka a tym samym bardzo obciążająca całe otoczenie chorego.

Zaczyna się od zmiany osobowości, zaników pamięci, utraty zdolności uczenia się, splątania. U różnych osób objawy mogą być nieco inne. Bardzo często zniszczenia w obrąbie mózgu dość szybko powodują, że chorzy przestają rozpoznawać bliskich, tracą kontakt z otoczeniem i stają się agresywni.

Kiedy u Tedda Mcdermota zdiagnozowano AD, neurodegenreacja postępowała bardzo szybko. Wcześniej był bardzo ciepłym, towarzyskim mężczyzną, kochającym mężem i ojcem.

Po zachorowaniu nastąpiły szybkie zmiany w jego osobowości i zachowaniu, stał się nieprzyjazny, agresywny lub na odwrót popadał w stany otępienia i nie było z nim kontaktu.

Jego syn Mac nie mógł się pogodzić z utratą kontaktu z ojcem. Przed chorobą spędzali ze sobą bardzo dużo czasu, mieli wspólną pasję, która ich łączyła.

Obaj kochali muzykę. Ted miał piękny głos, umiał i lubił śpiewać i nawet koncertował z zespołem po pubach i barach Wielkiej Brytanii.

To była jego pasja. Kochał to robić ale choroba mu ją odebrała.

I właśnie w tym Mac, jego syn zobaczył szansę na przywrócenie ojca światu i rodzinie.

Zaczął puszczać mu ulubione utwory i zachęcać go do śpiewania. Okazało się, że Tedd podchwytywał nutę i przypominał sobie tekst. Zaczynał śpiewać i odprężał się. Przestawał być agresywny a nawet zaczynał się uśmiechać.

Miało to genialny wpływ na opóźnianie objawów choroby. Zmusiło bowiem umysł do wysiłku a muzyka obudziła w nim dobre skojarzenia co go odpręża i uspokaja.

Mac chce nawet nagrać z ojcem płytę i część środków przeznaczyć na badania nad leczeniem choroby Alzheimera. Chciałby również rozpowszechnić swój pomysł, który być może mógłby pomóc innym osobom w walce lub łagodzeniu uciążliwych objawów tej choroby.

Miłość do ojca podsunęła Macowi niekonwencjonalny sposób na przywrócenie ojcu odrobiny radości życia.

Zobaczcie jak śpiewają razem. Czuć od razu jak silna więź łączy ten wyjątkowy duet.

Pomóż rozpowszechnić tę historię. Nawet jeśli nikt w twoim otoczeniu nie został dotknięty tą straszną chorobą, może artykuł trafi do kogoś potrzebującego, kogo uda się wydobyć z odmętów beznadziei i rozpaczy.

Źródło: dailymail.co.uk